Antonin Scalia

Temat Antonin Scalia to temat, który z biegiem czasu wzbudził zainteresowanie i debatę. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na nasze życie, znaczenie historyczne czy wpływ na społeczeństwo, Antonin Scalia był przedmiotem refleksji i badań. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Antonin Scalia, od jego początków po dzisiejszą ewolucję. Przeanalizujemy jego znaczenie w różnych kontekstach i sposób, w jaki wpłynął na agendę publiczną. Dodatkowo zbadamy opinie i spostrzeżenia na temat Antonin Scalia oraz tego, jak ukształtował on sposób, w jaki odnosimy się do otaczającego nas świata. Stosując podejście multidyscyplinarne, będziemy starali się rzucić światło na ten fascynujący i często złożony temat, w celu zapewnienia głębszego i szerszego zrozumienia Antonin Scalia.

Antonin Gregory Scalia
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

11 marca 1936
Trenton, New Jersey

Data śmierci

13 lutego 2016

Sędzia Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych
Okres

od 26 września 1986
do 13 lutego 2016

Poprzednik

William H. Rehnquist

Następca

Neil Gorsuch

podpis
Odznaczenia
Prezydencki Medal Wolności (Stany Zjednoczone)

Antonin Gregory Scalia (ur. 11 marca 1936 w Trenton, zm. 13 lutego 2016) – amerykański prawnik, sędzia. W 1986 został mianowany przez prezydenta Ronalda Reagana w skład Sądu Najwyższego USA i zasiadał w nim do śmierci. Znany był także pod zdrobniałym imieniem Nino.

Życiorys

Urodził się w Trenton w stanie New Jersey w rodzinie pochodzenia włoskiego. Kiedy miał 5 lat, jego rodzina przeprowadziła się do Nowego Jorku.

W latach 1961–1967 praktykował prawo, zaś w 1967 został profesorem na University of Virginia. Potem pracował w administracjach prezydentów Richarda Nixona i Geralda Forda (u tego ostatniego jako zastępca prokuratora generalnego). Następnie był sędzią sądu apelacyjnego w Dystrykcie Kolumbii do czasu, gdy prezydent Reagan mianował go sędzią SN.

Uchodził za jednego z najbardziej konserwatywnych sędziów SN USA w ostatnich dekadach. Był m.in. zdecydowanym przeciwnikiem uznania kary śmierci za sprzeczną z Konstytucją i ograniczania prawa stanów do regulowania aborcji. Tradycjonalista katolicki.

10 grudnia 2008 otrzymał nagrodę im. Pawła Włodkowica, przyznawaną przez Rzecznika Praw Obywatelskich[1].

Zmarł 13 lutego 2016, miesiąc przed 80 urodzinami[2]. Na pozostawione przez niego miejsce w Sądzie Najwyższym 16 marca 2016 prezydent Barack Obama nominował sędziego Merricka Garlanda, którego kandydatury Senat nie poddał pod głosowanie. Kolejny prezydent Donald Trump nominował innego kandydata – Neila Gorsucha, który zajął miejsce Antonina Scalii 10 kwietnia 2017 roku.

W 2018 pośmiertnie otrzymał Prezydencki Medal Wolności[3].

W 2018 filmie Vice w reżyserii Adama McKaya w postać Scalii wcielił się Matthew Jacobs[4].

Przypisy

  1. Nagroda RPO im. Pawła Włodkowica dla sędziego Antonina Scalii. rpo.gov.pl. . (pol.).
  2. Martin Pengelly Ben Jacobs in Greenville, South Carolina, Supreme court justice Antonin Scalia dies at 79, „The Guardian”, 13 lutego 2016, ISSN 0261-3077 (ang.).
  3. Medal of Freedom – The White House , trumpwhitehouse.archives.gov .
  4. Vice w bazie IMDb (ang.)

Linki zewnętrzne