Anora

W dzisiejszym świecie Anora to temat, który staje się coraz bardziej istotny. Zarówno w środowisku akademickim, jak i w życiu codziennym, Anora stał się tematem zainteresowania wielu różnych osób. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na kulturę i gospodarkę, Anora wywołał ciągłą debatę i wygenerował dużą liczbę badań i analiz. W tym artykule zbadamy różne aspekty Anora i jego wpływ na różne aspekty dzisiejszego życia. Przeanalizujemy jego początki aż do dzisiejszego wpływu, aby zapewnić pełny i szczegółowy przegląd tego tematu, który jest dziś tak istotny.

Anora
ilustracja
Gatunek

komediodramat

Rok produkcji

2024

Data premiery

21 maja 2024
22 listopada 2024 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski
rosyjski
ormiański

Czas trwania

139 min

Reżyseria

Sean Baker

Scenariusz

Sean Baker

Główne role

Mikey Madison
Mark Ejdelsztejn
Jurij Borisow

Muzyka

Joseph Capalbo

Zdjęcia

Drew Daniels

Scenografia

Stephen Phelps

Kostiumy

Jocelyn Pierce

Montaż

Sean Baker

Produkcja

Sean Baker
Alex Coco
Samantha Quan

Wytwórnia

FilmNation Entertainment
Cre Film

Strona internetowa

Anoraamerykański niezależny komediodramat z 2024 roku w reżyserii Seana Bakera.

Film miał swoją światową premierę 21 maja 2024 roku w konkursie głównym podczas 77. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, gdzie zdobył Złotą Palmę[1].

Fabuła

Mikey Madison (2024), odtwórczyni tytułowej roli

Młoda striptizerka z Brooklynu, Anora, w wyniku sprzyjających okoliczności wychodzi za mąż za Iwana, niedojrzałego syna rosyjskiego oligarchy. Ojciec chrzestny chłopaka, Toros, próbuje doprowadzić do unieważnienia małżeństwa przed przylotem jego rodziców do Stanów Zjednoczonych[2].

Obsada

Odbiór

Reakcja krytyków

Film spotkał się z dobrą reakcją krytyków. W agregatorze recenzji Rotten Tomatoes 93% z 336 recenzji uznano za pozytywne, a średnia ocen wystawionych na ich podstawie wyniosła 8,5 na 10[4]. Z kolei w agregatorze Metacritic średnia ważona ocen z 62 recenzji wyniosła 91 punktów na 100[5].

Nagrody

Podczas 97. ceremonii wręczenia Oscarów film otrzymał pięć statuetek: za najlepszy film roku, reżyserię, najlepszą główną rolę żeńską, scenariusz oryginalny i montaż[6].

Sean Baker ustanowił rekord jako pierwsza osoba w historii Oscarów, która otrzymała cztery nagrody za jeden film. Ponadto stał się drugą osobą, która otrzymała cztery Oscary podczas jednej ceremonii – wcześniej dokonał tego Walt Disney w 1954, ale za cztery różne filmy[7].

Przypisy

Linki zewnętrzne