Alpy Berchtesgadeńskie

W tym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Alpy Berchtesgadeńskie, badając jego pochodzenie, wpływ na społeczeństwo i jego dzisiejsze znaczenie. Alpy Berchtesgadeńskie jest przedmiotem zainteresowań i badań od kilkudziesięciu lat, a z biegiem czasu ewoluował na różne sposoby, wpływając zarówno na kulturę, jak i rozwój technologiczny. Dzięki tej wyczerpującej analizie postaramy się zrozumieć znaczenie Alpy Berchtesgadeńskie w różnych obszarach, od rozrywki po naukę, politykę i ekonomię. Naszym celem jest przedstawienie pełnego i szczegółowego obrazu tego zjawiska, dostarczenie odpowiednich informacji i dogłębnej analizy, która wzbogaci wiedzę czytelnika na temat Alpy Berchtesgadeńskie.

Alpy Berchtesgadeńskie
Ilustracja
Jezioro Königssee i Watzmann
Kontynent

Europa

Państwo

 Austria
 Niemcy

Najwyższy szczyt

Hochkönig
(2941 m n.p.m.)

Jednostka dominująca

Północne Alpy Wapienne

Położenie na mapie Alp
Mapa konturowa Alp, u góry nieco na prawo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Alpy Berchtesgadeńskie”
Ziemia47°25′16″N 13°03′43″E/47,421111 13,061944
Mapa Alp Berchtesgadeńskich
Hochkönig – najwyższy szczyt pasma, widok od południa
Großer Hundstod

Alpy Berchtesgadeńskie[1] (niem. Berchtesgadener Alpen[2]) – pasmo górskie, część Alp Salzburskich, w Północnych Alpach Wapiennych. Leży w Austrii (Salzburg) i Niemczech (Bawaria), okala miejscowość Berchtesgaden. Granice pasma wyznaczają rzeki: Salzach, Mühlbach, Trockenbach, Urslau i Saalach[2]. Najwyższym szczytem jest Hochkönig, który osiąga 2941 m. Główne miasta regionu to Salzburg, Bischofshofen, Saalfelden i Bad Reichenhall.

Według podziału Alp Wschodnich Alpenverein, Alpenvereinseinteilung der Ostalpen, pasmo graniczy z:
Salzkammergut-Berge na północnym wschodzie, Tennengebirge na wschodzie, Salzburger Schieferalpen na południu, Alpami Kitzbühelskimi na południowym zachodzie, Loferer Steinberge i Leoganger Steinberge na zachodzie oraz z Chiemgauer Alpen na północnym zachodzie[2].

Podgrupy pasma:

Najwyższe szczyty to:

Przypisy

Bibliografia

  • Heinrich Bauregger: Berchtesgadener Land, Rother Wanderführer, Bergverlag Rother München, ISBN 978-3-7633-4226-6
  • Bernhard Kühnhauser: Berchtesgadener Alpen, Rother Alpenvereinsführer alpin, Bergverlag Rother München, ISBN 978-3-7633-1127-9