Aleksandra Ełbakian

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Aleksandra Ełbakian, badając jego pochodzenie, wpływ na dzisiejsze społeczeństwo i jego znaczenie w historii. Od swojego powstania do dnia dzisiejszego Aleksandra Ełbakian wywarł znaczący wpływ na różne aspekty życia, od kultury po technologię. Przeanalizujemy jego ewolucję na przestrzeni czasu, a także wyzwania i kontrowersje, z jakimi borykała się na przestrzeni swojej kariery. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu zajmiemy się różnymi perspektywami Aleksandra Ełbakian, zapewniając kompleksowy obraz jego znaczenia we współczesnym świecie. Artykuł ten ma na celu przedstawienie pełnego i wzbogacającego spojrzenia na Aleksandra Ełbakian, w celu pogłębienia jego zrozumienia i jego konsekwencji dla teraźniejszości i przyszłości.

Aleksandra Asanowna Ełbakian
Алекса́ндра Аса́новна Элбакя́н
Ilustracja
Aleksandra Ełbakian w 2016 roku podczas „Wiki Award”
Data i miejsce urodzenia

6 listopada 1988
Ałmaty, Kazachska SRR

Zawód, zajęcie

programistka

Narodowość

kazachska

Alma Mater

Kazachski Państwowy Uniwersytet Techniczny

Strona internetowa

Aleksandra Asanowna Ełbakian (ros. Алекса́ндра Аса́новна Элбакя́н; ur. 6 listopada 1988 w Ałmaty[1]) – kazachska programistka, założycielka strony internetowej Sci-Hub, dającej naukowcom z całego świata swobodny dostęp do artykułów naukowych bez względu na prawa autorskie, jakimi są objęte[2][3].

Życiorys

Aleksanda Ełbakian urodziła się 6 listopada 1988 roku w mieście Ałmaty. Studia podjęła w Astanie[3], gdzie rozwijała swoje umiejętności hakerskie. W 2009 roku uzyskała tytuł bakałarza na Kazachskim Państwowym Uniwersytecie Technicznym w dziedzinie informatyki ze specjalizacją polityki bezpieczeństwa informacji[4][5]. Przez rok pracowała w dziedzinie bezpieczeństwa teleinformatycznego w Moskwie. Dzięki zarobionym tak pieniądzom zdołała wyjechać w 2010 roku do Fryburga, gdzie podjęła pracę nad projektem dotyczącym interfejsu mózg-komputer, a także rozwinęła swoje zainteresowanie transhumanizmem. Podjęty wysiłek pozwolił jej na wyjazd w ramach letniego stażu do Georgia Institute of Technology, gdzie studiowała „nauki o mózgu i świadomości”[6][7][8].

Prace nad stroną Sci-Hub rozpoczęła po powrocie do Kazachstanu w 2011 roku[3][9]. Po procesie wniesionym w USA przez wydawcę Elsevier Aleksandra Ełbakian pozostaje w ukryciu ze względu na ryzyko ekstradycji[10]. Według wywiadu z 2016 roku jej badania neurologiczne są aktualnie zawieszone. Została jednak przyjęta na studia związane z historią nauki na „małej prywatnej uczelni” w nieznanym miejscu. Jej praca skupia się na komunikacji naukowej[9]. W grudniu 2016 roku czasopismo naukowe „Nature” określiło Aleksandrę Ełbakian jako jedną z 10 najbardziej znaczących osób 2016 roku[11].

Przez dziennikarkę Kate Murphy z The New York Times Aleksandra Ełbakian została porównana do Edwarda Snowdena, co miałoby mieć związek z unikaniem amerykańskiego prawa poprzez rezydowanie w Rosji[12]. David Kravets, w artykule zamieszczonym na stronie Ars Technica, porównał zaś programistkę do Aarona Swartza[13].

Przypisy

  1. Alexandra Elbakyan , vk.com, 4 stycznia 2017 .
  2. Snowden - najhľadanejší muž sveta , DAV DVA - kultúrno-politický magazín, 3 grudnia 2016 (słow.).
  3. a b c Jurij Děrgunov, Aljona Ljaševa, Boj s copyrightem je nutně politický , A2larm (cz.).
  4. Global-Consciousness | MIND TECH RESEARCH , 11 stycznia 2017 .
  5. Bacteria Hunt: A multimodal, multiparadigm BCI game , 2009.
  6. Sci-Hub Controversy Triggers Publishers’ Critique of Librarian , 11 stycznia 2017 .
  7. 27-year-old Woman Shakes up the Scientific Publishing Industry , 11 stycznia 2017 .
  8. NeuroLab > Potter Group , 11 stycznia 2017 .
  9. a b The frustrated science student behind Sci-Hub | Science | AAAS , 27 kwietnia 2017 .
  10. Who's downloading pirated papers? Everyone | Science | AAAS , 27 kwietnia 2017 .
  11. Nature’s 10 : Nature News & Comment , 27 kwietnia 2017 .
  12. Kate Murphy, Should All Research Papers Be Free? , The New York Times, 27 kwietnia 2017 (ang.).
  13. A spiritual successor to Aaron Swartz is angering publishers all over again | Ars Technica , 11 stycznia 2017 .