Creative Commons

Obecnie Creative Commons stał się istotnym tematem w różnych obszarach społeczeństwa. Jego wpływ był odczuwalny w polityce, gospodarce, kulturze i codziennym życiu ludzi. Od momentu pojawienia się Creative Commons wzbudził duże zainteresowanie i wywołał debaty i dyskusje na temat jego zakresu i konsekwencji. W tym artykule podjęto próbę zbadania wielu aspektów Creative Commons, analizując jego wpływ w różnych kontekstach i oferując kompleksowy obraz jego znaczenia w obecnym krajobrazie. Poprzez podejście multidyscyplinarne staramy się zająć Creative Commons z różnych perspektyw, przyczyniając się w ten sposób do szerszego i wzbogacającego zrozumienia tego zjawiska.

Logotyp organizacji

Creative Commons – amerykańska organizacja typu non-profit, która postawiła sobie za zadanie uzyskanie kompromisu pomiędzy pełną ochroną praw autorskich a dzieleniem się twórczością. Głównym celem organizacji jest wspieranie rozwoju i wykorzystania otwartych licencji autorskoprawnych, zapewniających bardziej elastyczne i liberalne zasady niż domyślne reguły prawa autorskiego. Używając hasła „pewne prawa zastrzeżone” (ang. some rights reserved) w opozycji do „wszelkie prawa zastrzeżone” (ang. all rights reserved), organizacja stara się zapewnić twórcom jak najlepszą ochronę ich praw przy jednoczesnym umożliwieniu jak najszerszego wykorzystania ich dzieł.

Creative Commons została utworzona w 2001[1]. Jej głównym założycielem był Lawrence Lessig[2].

Licencje Creative Commons

 Osobny artykuł: Licencje Creative Commons.

Licencje Creative Commons pozwalają udzielić określonych praw do korzystania z licencjonowanego utworu. Utwory na licencjach Creative Commons mogą więc być wykorzystywane bez konieczności uzyskania każdorazowej, indywidualnej zgody od właściciela praw autorskich.

Działalność międzynarodowa

Organizacja Creative Commons współpracuje z ponad 100 organizacjami, 500 wolontariuszami z 85 państw, którzy reprezentują Creative Commons w swoich krajach. Partnerstwo to działa w ramach zarządzanego przez Creative Commons Global Network. Uczestnicy Global Network m.in. tłumaczą informacje i narzędzia, budują społeczność skupioną wokół projektów CC i prowadzą badania[3].

W 2005 rozpoczął działalność polski oddział Creative Commons. Partnerem instytucjonalnym oddziału jest (stan na lipiec 2017) organizacja pozarządowa Centrum Cyfrowe przy Fundacji Projekt: Polska[4]. CC-Polska jest członkiem założycielem Koalicji Otwartej Edukacji (2008)[5]. Zespół polskiego oddziału tworzą koordynatorzy Alek Tarkowski, Justyna Hofmokl, Kamil Śliwowski i Klaudia Grabowska wraz ze współpracownikami[6].

Zobacz też

Przypisy

  1. History , creativecommons.org (ang.).
  2. Lawrence Lessig , creativecommons.org (ang.).
  3. CC Affiliate Network , wiki.creativecommons.org (ang.).
  4. O nas , creativecommons.pl, 13 marca 2011 .
  5. Podpisaliśmy porozumienie koalicyjne , koed.org.pl, 8 grudnia 2008 .
  6. Zespół , creativecommons.pl, 31 grudnia 2016 .

Linki zewnętrzne