W tym artykule poruszony zostanie temat Abydos (Azja Mniejsza), który wzbudził duże zainteresowanie ze względu na jego dzisiejsze znaczenie. Abydos (Azja Mniejsza) to temat, który wzbudził zainteresowanie wielu osób w różnych obszarach, czy to w sferze osobistej, akademickiej, zawodowej czy społecznej. Z biegiem lat Abydos (Azja Mniejsza) zyskał większe znaczenie i znaczenie, wywołując debaty, badania i refleksje na temat jego wpływu i konsekwencji w naszym społeczeństwie. W tym sensie niezbędne jest przeanalizowanie i zrozumienie różnych aspektów otaczających Abydos (Azja Mniejsza), od jego początków po dzisiejszą ewolucję, aby zaoferować szeroką i kompletną wizję tego bardzo istotnego tematu.
Abydos (gr. Ἄβυδος) – starożytne miasto w Troadzie, położone w Myzji, w Azji Mniejszej, koło obecnego Nara Burnu nad cieśniną Hellespont. Naprzeciwko Abydos po europejskiej stronie cieśniny leżało miasto Sestos. Dzieliło je mniej niż 2 kilometry.
Abydos jest wymienione w Iliadzie w katalogu sprzymierzeńców trojańskich. Prawdopodobnie, jak utrzymuje Strabon , było miastem trackim. Następnie około 700 p.n.e. stało się w ramach wielkiej kolonizacji kolonią Milezyjczyków, za przyzwoleniem władcy Lidii Gygesa.
Miasto zostało spalone przez Dariusza I w 512 p.n.e. W 480 p.n.e. Kserkses I zbudował w tym miejscu dwa mosty nad Hellespontem podczas jego inwazji na Grecję.
Miasto należało do Ateńskiego Związku Morskiego, po wojnie peloponeskiej stacjonował tam garnizon spartański. W czasie wojny korynckiej niedaleko Abydos miała miejsce bitwa pod Kremaste. W późniejszych wiekach miasto znów było pod władzą Achemenidów.
Abydos istniało do czasów późnego Bizancjum, będąc punktem poboru cła, jego znaczenie zmalało po przejęciu tej funkcji przez twierdzę wzniesioną przez Mehmeda II Zdobywcę nad cieśniną Dardanele (ok. 1456).
Z miastem związany jest mit o Helle, córce Atamosa, od której pochodzi nazwa Hellespontu, cieśniny w której utonęła, i o Hero i Leandrze – parze kochanków rozdzielonych cieśniną.