9 Samodzielna Brygada Kawalerii

W tym artykule szczegółowo zbadamy wpływ i znaczenie 9 Samodzielna Brygada Kawalerii we współczesnym społeczeństwie. 9 Samodzielna Brygada Kawalerii jest tematem zainteresowania i debaty od dziesięcioleci, a jego wpływ rozciąga się na wiele dziedzin, od polityki i ekonomii po kulturę i technologię. Poprzez dogłębną analizę sprawdzimy, jak 9 Samodzielna Brygada Kawalerii ukształtował nasze postrzeganie, zachowania i relacje w dzisiejszym świecie. Dodatkowo zajmiemy się implikacjami i wyzwaniami, jakie 9 Samodzielna Brygada Kawalerii stwarza dla przyszłości oraz tym, w jaki sposób jego ewolucja będzie nadal kształtować bieg ludzkości.

9 Samodzielna Brygada Kawalerii
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1924

Rozformowanie

1929

Tradycje
Rodowód

IX Brygada Jazdy

Kontynuacja

Brygada Kawalerii „Baranowicze”

Dowódcy
Pierwszy

płk Adolf Waraksiewicz

Ostatni

gen. bryg. Stanisław Grzmot-Skotnicki

Organizacja
Dyslokacja

Baranowicze

Rodzaj sił zbrojnych

wojsko

Rodzaj wojsk

kawaleria

9 Samodzielna Brygada Kawalerii (9 SBK) – wielka jednostka kawalerii Wojska Polskiego II RP.

Formowanie i zmiany organizacyjne

Powstała w 1924 w wyniku pokojowej reorganizacji wielkich jednostek jazdy na bazie IX Brygady Jazdy. W tym okresie zmieniono również terminologię. Słowo „jazda” zamieniono na „kawaleria”.

W latach 1924–1926 Brygada podlegała bezpośrednio dowódcy Okręgu Korpusu Nr IX w Brześciu nad Bugiem. Dowództwo brygady stacjonowało w Baranowiczach.

Na podstawie rozkazu z 8 lutego 1929 roku o I fazie reorganizacji wielkich jednostek kawalerii 9 SBK została przemianowana na Brygadę Kawalerii „Baranowicze”. Jednocześnie w skład brygady został włączony 3 pułk strzelców konnych z rozformowanej XVIII Brygady Kawalerii.

Organizacja pokojowa

Dowódcy brygady

Bibliografia

  • Mirosław Giętkowski, Artyleria konna Wojska Polskiego 1918-1939, Toruń: Wydawnictwo Adam Marszałek, 2001, ISBN 83-7174-823-X, OCLC 69505837.
  • Tadeusz Wawrzyński, Akta dowództw dywizji i brygad kawalerii 1919—1939, Biuletyn Wojskowej Służby Archiwalnej Nr 5, Centralne Archiwum Wojskowe, Warszawa 1973.