223 Pułk Piechoty (1920)

W dzisiejszym artykule porozmawiamy o 223 Pułk Piechoty (1920), temacie, który od lat przykuwa uwagę wielu osób. Od swoich początków do chwili obecnej 223 Pułk Piechoty (1920) był przedmiotem debaty, dyskusji i analiz w różnych obszarach. Jego znaczenie i wpływ na społeczeństwo stawia go jako temat zainteresowania ogółu, czy to ze względu na jego wpływ na kulturę popularną, naukę, politykę czy jakąkolwiek inną dziedzinę. W całym artykule będziemy badać różne aspekty związane z 223 Pułk Piechoty (1920), aby zaoferować szeroką i kompletną wizję tego tematu.

223 pułk piechoty
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

VII 1920

Rozformowanie

20 VIII 1920

Działania zbrojne
wojna polsko-bolszewicka
Organizacja
Dyslokacja

OGen. Lublin

Rodzaj wojsk

piechota

223 ochotniczy pułk piechoty (223 pp) – oddział piechoty Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej okresu wojny polsko-bolszewickiej.

Formowanie i zmiany organizacyjne

223 ochotniczy pułk piechoty został sformowany na obszarze Okręgu Generalnego „Lublin”. W lipcu 1920 w Lublinie został sformowany jego I batalion. W jego skład weszli między innymi gazeciarze lubelscy i „dzieci ulicy”. Żołnierze tylko raz zdążyli odbyć strzelanie na strzelnicy, w pośpiechu zapomniano o złożeniu przysięgi, a podziału na kompanie dokonano w dniu odjazdu. 1 sierpnia batalion wyruszył na front[1].

Walki pułku (batalionu)

Chrzest bojowy batalion przeszedł na Polesiu. Słabe wyszkolenie i brak zwartości oddziału spowodowały, że już podczas pierwszych walk w szeregach pułku z błahego powodu wybuchła panika. Część żołnierzy rozbiegła się porzucając broń, amunicję i wyposażenie. W kolejnych dniach batalion walczył w składzie 15 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty między innymi podczas kontrofensywy znad Wieprza. Maszerował wtedy w drugim rzucie, za oddziałami frontowymi. 20 sierpnia został rozformowany i wcielony do 15 Dywizji Piechoty jako uzupełninie[1].

Przypisy

  1. a b Odziemkowski 2020 ↓, s. 45.

Bibliografia