Granat zaczepny wz.24

W tym artykule szczegółowo zajmiemy się tematem Granat zaczepny wz.24, który jest dziś niezwykle ważny. W całej historii Granat zaczepny wz.24 był kluczowym punktem zainteresowania i debaty, wpływając na różne obszary społeczeństwa, polityki, kultury i nauki. Zagłębimy się w jego pochodzenie, ewolucję w czasie i wpływ na dzisiejszy świat. Dzięki wszechstronnej analizie odkryjemy wiele aspektów i perspektyw związanych ze zmienną Granat zaczepny wz.24, a także jej implikacje na przyszłość. Celem tego artykułu jest przedstawienie kompleksowej i wzbogacającej wizji Granat zaczepny wz.24, tak aby czytelnik mógł zrozumieć jego znaczenie i być świadomym najnowszych osiągnięć i debat związanych z tym tematem.

wz. 24
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo

 Polska

Przeznaczenie

granat zaczepny

Dane techniczne
Masa

360g

Typ zapalnika

wz.Gr.31

Użytkownicy
Polska

Granat zaczepny wz. 24granat zaczepny polskiej produkcji, używany podczas wojny obronnej w 1939 r. przez Wojsko Polskie. Granat był wykonany z cienkiej blachy, rozrywającej się w trakcie wybuchu na bardzo wiele małych raniących odłamków. Produkowano również inne wersje tego granatu:

  • łzawiące
  • dymne
  • zapalające

W granatach zapalających stosowano zamiast materiału wybuchowego zapalające się w trakcie eksplozji chemikalia. Dwa granaty zaczepne wz.24 oraz dwa granaty obronne wz.33 stanowiły podstawowe wyposażenie żołnierza II Rzeczypospolitej. Do produkcji granatu zaczepnego wz.24 użyto zapalnika ze zwłoką wz.Gr.31.

Jednostka Ognia granatów ręcznych:

  • zaczepne wz.24 – 10 na drużynę piechoty, 5 na pluton kawalerii;
  • obronne wz.33 – 5 na drużynę piechoty, 3 na pluton kawalerii.

Normalna dotacja 2…3 JO.

Linki zewnętrzne