Zjednoczona Lista Arabska

W dzisiejszym świecie Zjednoczona Lista Arabska to temat, który przykuł uwagę wielu osób i ekspertów z różnych dziedzin. Od momentu pojawienia się Zjednoczona Lista Arabska wzbudził duże zainteresowanie i był przedmiotem licznych badań, badań i debat. Zjawisko to wzbudziło u wielu ludzi zarówno ciekawość, jak i strach, ponieważ jego wpływ na różne aspekty współczesnego życia jest niezaprzeczalny. Zjednoczona Lista Arabska okazał się istotnym i niezwykle istotnym tematem w naszym współczesnym społeczeństwie, a jego wpływ wydaje się stale rosnąć. W tym artykule dokładnie zbadamy różne aspekty Zjednoczona Lista Arabska i przeanalizujemy jego wpływ w różnych obszarach, oferując kompleksowe i wnikliwe spojrzenie na ten temat, który jest dziś tak istotny.

Zjednoczona Lista Arabska
Reszima Arawit Me’uchedet (Ra’am)
רשימה ערבית מאוחדת
القائمة العربية الموحدة
Ilustracja
Państwo

 Izrael

Lider

Mansur Abbas

Data założenia

1996

Ideologia polityczna

islamizm, antysyjonizm, poprawa sytuacji ludności arabskiej w Izraelu, utworzenie państwa palestyńskiego

Obecni posłowie
5/120

Zjednoczona Lista Arabska (Ra’am, hebr. Reszima Arawit Me’uchedet, רשימה ערבית מאוחדת) – partia polityczna w Izraelu. Powstała w 1996 r., jako unia Arabskiej Partii Demokratycznej i osób zbliżonych do południowej frakcji Ruchu Islamskiego i Frontu Narodowej Jedności.

Cieszy się poparciem głównie religijnych i nacjonalistycznie nastawionych izraelskich Arabów, a także Beduinów.

12 stycznia 2009 r. izraelska Centralna Komisja Wyborcza wydała decyzję o niedopuszczeniu Balad i Ra’am-Ta’al do wyborów parlamentarnych w lutym 2009, zarzucając im utrzymywanie kontaktów z organizacjami terrorystycznymi i nieuznawanie prawa Izraela do istnienia. Oba ugrupowania zapowiedziały złożenie apelacji[1]. 21 stycznia została ona uwzględniona przez izraelski Sąd Najwyższy i zakaz startu w wyborach dla ugrupowań arabskich został zniesiony[2].

W wyniku przedterminowych wyborów parlamentarnych w lutym 2009 roku ugrupowanie w koalicji z Ta’al otrzymało 4 miejsca w Knesecie[3].

W wyborach parlamentarnych w kwietniu 2019 roku ugrupowanie wystartowało wspólnie z partią Balad i zajęło 11 miejsce zdobywając 143 844 głosów (3,44%). Przełożyło się to na 4 mandaty w Knesecie XXI kadencji[4][5][6].

Przypisy

  1. Szachar Ilan, Roni Singer-Heruti: Israel bans Arab parties from running in upcoming elections. Ha-Arec, 13 stycznia 2009. . (ang.).
  2. Supreme Court overturns ban on Arab parties from national elections. Ha-Arec, 26 stycznia 2009. . (ang.).
  3. Aviad Glickman: Final election results in; no change. Jedi’ot Acharonot, 12 lutego 2009. . (ang.).
  4. Wyniki. bechirot.gov.il. . . (hebr.).
  5. Elections. Ha-Arec. . (ang.).
  6. Final Election Results: Bennett Wiped Out; Netanyahu's Likud Gains One Seat. Ha-Arec. . (ang.).