W tym artykule omówimy Zenon z Kition, bardzo istotny temat, który wywołał zainteresowanie i debatę w różnych obszarach. Zenon z Kition był przedmiotem badań, analiz i refleksji ekspertów i naukowców, którzy starali się zrozumieć jego wpływ, implikacje i możliwe rozwiązania. Z różnych perspektyw podjęto próbę zajęcia się zmienną Zenon z Kition w sposób kompleksowy, biorąc pod uwagę jej liczne wymiary i złożoność. W tym sensie artykuł ma na celu włączenie się do dyskusji wokół Zenon z Kition, oferując szczegółową, uzasadnioną i obiektywną analizę, która przyczynia się do wzbogacenia wiedzy na ten temat.
Zenon z Kition (gr. Ζήνων ὁ Κιτιεύς, trb. Zenon ho Kitieus; ur. ok. 335 p.n.e. w Kition na Cyprze, zm. ok. 263 p.n.e. w Atenach) – grecki filozof, założyciel szkoły stoików[1].
Pozostawał pod wpływem autorów, takich jak Ksenofont i Platon, opisujących postać i nauczanie Sokratesa, potem pobierał nauki u cyników (Krates z Teb), których obyczaje go zraziły. Jego szkoła miała być odpowiedzią na ogród Epikura. Za życia stał się najsławniejszym filozofem w Atenach, a na jego wykłady ściągali uczniowie ze wszystkich stron Grecji. Dał początek kierunkowi zwanemu stoicyzmem, który nakazuje zachować spokój zarówno w cierpieniu jak i w szczęściu. Nie należy poddawać się emocjom i namiętnościom. Jego powiedzenie: "Fortuna kołem się toczy".
Wizerunek Zenona z Kition został umieszczony na cypryjskich monetach obiegowych o nominale 20 centów bitych z przerwami w latach 1989-2004[2][3].
Laertios tak relacjonuje jego śmierć: Gdy wychodził ze szkoły, potknął się i upadł, łamiąc sobie palec u nogi. Uderzając pięścią w ziemię, zacytował wers z Niobe: Przychodzę, przychodzę, czemu mnie wołasz? Zmarł na miejscu wskutek wstrzymania oddechu[4].
Zenon w etyce przyjmował, że szczęście daje człowiekowi tylko cnota, uniezależniająca go od wszelkich okoliczności oraz ucząca życia zgodnego z rozumem i naturą. Powinna ona prowadzić do obojętności wobec wszystkiego, co nie jest moralnie dobre ani złe (adiafora). Postulował wyzbycie się szkodliwych namiętności (apatheia), które uważał za źródło zła; wartość moralną uczynków uzależniał od intencji.
Stoicy byli przekonani o celowości świata i o istnieniu przeznaczenia. W warstwie etycznej przekłada się to na ich postulat dążenia do osiągnięcia cnoty, który rozumieli jako dostrojenie się do rozumnego biegu wydarzeń.