Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin

Obecnie Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin to temat, który zyskał duże znaczenie w społeczeństwie. Od swoich początków do chwili obecnej Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin był przedmiotem zainteresowania i debaty w różnych obszarach. Jej wpływ na codzienne życie ludzi, wpływ na kulturę popularną oraz obecność w decyzjach politycznych i gospodarczych sprawiają, że jest to podstawowy temat do analizy. W tym artykule postaramy się zbadać różne aspekty Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin, a także jego implikacje i konsekwencje w dzisiejszym świecie. Mamy nadzieję rzucić światło na ten temat i przyczynić się do ogólnego zrozumienia Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin poprzez dogłębną analizę.

Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin
Ilustracja
Siedziba

Angers, Francja

Data powołania


Data utworzenia

27 kwietnia 1995

Organizacja


Dyrektor

Martin Ekvad

Budżet

ok. 13 mln euro[1]

Położenie na mapie Europy
Mapa konturowa Europy, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin”
Ziemia47°30′N 0°30′E/47,500000 0,500000
Strona internetowa

Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin (ang. Community Plant Variety Office, CPVO) – agencja Unii Europejskiej, posiadającą osobowość prawną, zarządzającą wspólnotowym systemem ochrony odmian uprawnych roślin jako jedyną i wyłączną formą wspólnotowych praw własności przemysłowej do nowych odmian roślin[2].

Wspólnotowy Urząd Ochrony Odmian Roślin – CPVO został utworzony 27 kwietnia 1995 r. Od sierpnia 1997 r. CPVO działa w Angers (Francja).

CPVO rozpatruje wnioski o wspólnotowe prawa do ochrony odmian roślin na podstawie formalnych i technicznych badań zgłaszanej odmiany. Wspólnotowe prawo do ochrony odmiany roślin jest ważne przez 25–30 lat, w zależności od gatunku, i obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich UE.

Zarząd nad CPVO sprawują prezes i wiceprezes, których mianuje Rada UE. W skład Urzędu wchodzą trzy działy:

  • Dział Techniczny,
  • Dział Finansowo-Administracyjny,
  • Dział Prawny.

Są one wspierane przez serwisy: informatyczny i kadrowy.

CPVO jest nadzorowany przez Radę Administracyjną, w której zasiada po jednym przedstawicielu każdego państwa członkowskiego i Komisji wraz z zastępcami.

Przypisy