Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu? Jest to temat, który z biegiem czasu przyciągnął uwagę wielu osób i nie bez powodu. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu był przedmiotem debaty, analiz i eksploracji w szerokim zakresie kontekstów. W tym artykule zbadamy fascynującą historię Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu, zbadamy jej implikacje we współczesnym świecie i rozważymy jej dalsze znaczenie w przyszłości. Nieważne, czy jesteś ekspertem w dziedzinie Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu, czy po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, ten artykuł zapewni Ci pełne i wnikliwe spojrzenie na ten ekscytujący temat.

Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu
Ilustracja
Województwo wrocławskie, teren działania WUBP we Wrocławiu
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1945

Rozformowanie

1954

Komendanci
Pierwszy

szef Władysław Śliwa

Ostatni

szef Jan Onacik

Organizacja
Dyslokacja

Wrocław

Podległość

Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego

Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu (WUBP Wrocław) – jednostka terenowa Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, funkcjonująca na terenie województwa wrocławskiego w latach 1945-1956[1].

Siedziba WUBP mieściła się we Wrocławiu przy ul. Podwale. W latach 1945–1956 WUBP we Wrocławiu podlegały PUBP/PUds.BP: w Bolesławcu, Bystrzycy Kłodzkiej[2], Dzierżoniowie, Jeleniej Górze, Kamiennej Górze, Kłodzku[2], Kożuchowie[2], Legnicy[2], Lubaniu, Lwówku Śląskim[2], Oleśnicy, Oławie, Namysłowie[2], Strzelinie, Sycowie, Świdnicy, Trzebnicy, Wałbrzychu[2], Wrocławiu[2], Ząbkowicach Śląskich, Złotoryi.

W 1953 roku, na terenie całego kraju, funkcjonowało: 17 WUBP, 2 MUBP na prawach wojewódzkich (w Warszawie i Łodzi), 14 MUBP, 10 UBP na miasto i powiat (Toruń, Będzin, Bielsko, Bytom, Częstochowa, Gliwice, Radom, Tarnów, Jelenia Góra, Wałbrzych), 265 PUBP, 1 UBP na Nową Hutę i placówki UBP na m.st. Warszawę: UBP Wawer i UBP Włochy[3].

Kierownictwo (szefostwo) WUPB we Wrocławiu

Kierownicy (szefowie):

Jednostki podległe


Przypisy

  1. IPN 2006 ↓, s. 10.
  2. a b c d e f g h IPN 2006 ↓, s. 18.
  3. Szwagrzyk 2005 ↓, s. 21.
  4. a b c d e f IPN 2006 ↓, s. 32.

Bibliografia

  • Twarze wrocławskiej bezpieki. Obsada stanowisk kierowniczych Urzędu Bezpieczeństwa i Służby Bezpieczeństwa we Wrocławiu. Wyd. 1. Wrocław: IPN, 2006. ISBN 83-924281-0-2.
  • Krzysztof Szwagrzyk: Aparat bezpieczeństwa w Polsce. Kadra kierownicza. Wyd. 1. Warszawa: IPN, 2005. ISBN 83-89078-94-5.