Wilhelm II (hrabia Burgundii)

W świecie Wilhelm II (hrabia Burgundii) istnieje nieskończona liczba aspektów do odkrycia i zbadania. Od początków po dzisiejsze znaczenie Wilhelm II (hrabia Burgundii) przykuwał uwagę milionów ludzi na całym świecie. Niezależnie od tego, czy chodzi o jego wpływ na kulturę popularną, wpływ na społeczeństwo czy znaczenie w przeszłości, Wilhelm II (hrabia Burgundii) nadal wzbudza zainteresowanie i wywołuje debatę. W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Wilhelm II (hrabia Burgundii), badając jego różne aspekty i odkrywając jego znaczenie w bieżącym kontekście. Od ewolucji Wilhelm II (hrabia Burgundii) na przestrzeni lat po rolę w życiu ludzi, Wilhelm II (hrabia Burgundii) to temat, który zasługuje na analizę z różnych perspektyw, aby zrozumieć jego prawdziwą skalę.

Wilhelm II Niemiecki
ilustracja herbu
hrabia Burgundii
Okres

od 1097
do 1125

Poprzednik

Renald II

Następca

Wilhelm III Dziecię

Dane biograficzne
Dynastia

Anskarydzi

Data urodzenia

ok. 1080

Data śmierci

1125

Ojciec

Renald II

Matka

Regina z Oltingen

Żona

Agnieszka z Zähringen

Dzieci

Wilhelm III Dziecię

Wilhelm II (ur. ok. 1080, zm. w 1125) – hrabia Burgundii od 1097, z dynastii Anskarydów.

Życiorys

Wilhelm był synem hrabiego Burgundii Renalda II i Reginy z Oltingen[1]. Po wyjeździe ojca na I wyprawę krzyżową (podczas której zmarł) rządy w hrabstwie objął stryj Wilhelma, Stefan. Ten w 1101 także wyruszył na krucjatę i w kolejnym roku zmarł[2]. Ok. 1107 Wilhelm poślubił Agnieszkę, córkę księcia Zähringen Bertolda II[1][2]. Zmarł w tajemniczych okolicznościach, zabity przez nieznaną osobę[3]. Piotr Czcigodny przekazał plotki o tym, jakoby śmierć Wilhelma spowodował diabeł, który ukarał go w ten sposób za nadużycia wobec klasztorów[2]. Pozostawił po sobie syna Wilhelma III[1].

Przypisy

  1. a b c Wilhelm II. Graf v.Burgund. WW-Person . .
  2. a b c Philippe Le Bas: France, dictionnaire encyclopédique. T. VIII. Paris: Firmin Didot Freres, Éditeurs, 1842, s. 457. .
  3. Georg von Wyß: Konrad. W: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 16. Leipzig: Verlag von Dunckler & Humblot, 1882, s. 634–638.