Wikipedia:Redaktorzy

Obecnie Wikipedia:Redaktorzy to temat, który zyskał duże znaczenie w społeczeństwie. Wiele osób interesuje się tą problematyką, czy to ze względu na jej wpływ na życie codzienne, czy też ze względu na jej wpływ na gospodarkę i kulturę. Wikipedia:Redaktorzy to temat obecny od wieków, a wraz z upływem czasu jego znaczenie staje się coraz bardziej widoczne. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Wikipedia:Redaktorzy, jego ewolucją w czasie i wpływem na współczesne społeczeństwo.

Redaktorzy – grupa użytkowników i użytkowniczek, którzy mają uprawnienia do oznaczania stron jako przejrzane, czyli wolne od wandalizmów i zgodne z podstawowymi zasadami edytowania Wikipedii. W polskojęzycznej Wikipedii obecnie takie uprawnienia ma 4050 kont (Odśwież). Wszystkie konta posiadające uprawnienia redaktora znajdują się na generowanej przez oprogramowanie Wikipedii liście redaktorek i redaktorów.

Uprawnienia redaktorów

Przeglądanie i oznaczanie stron

Do uprawnień i zadań osób z uprawnieniami redaktora należy przeglądanie i oznaczanie stron. Edycje dokonywane przez te osoby są automatycznie oznaczane jako przejrzane, o ile poprzednia wersja była już oznaczona jako przejrzana. Redaktor(-ka) może również oznaczyć cudze zmiany jako przejrzane po sprawdzeniu czy dana wersja strony jest wolna od wandalizmów, większych błędów technicznych itp.

Osoby posiadające uprawnienia redaktora mogą także, w przypadku stwierdzenia błędnego oznaczenia wersji, wycofać oznaczenie edycji jako przejrzanej. Uprawnienia redaktora nie dają jednak mającemu je wikipedyście czy wikipedystce prawa do arbitralnego decydowania o zawartości strony.

Redaktorzy(-ki) mają dostęp do strony specjalnej pokazującej strony niemające jeszcze wersji przejrzanej.

Cofanie edycji

 Osobna strona: Pomoc:Cofanie zmian.

Mając uprawnienia redaktora dostaje się dostęp do narzędzia umożliwiającego szybkie cofanie ostatnich edycji. Można z niego korzystać w celu szybkiego przywrócenia przejrzanej wersji strony, jeżeli ktoś dokonał aktu wandalizmu. Dostęp do narzędzia można uzyskać poprzez:

  • stronę historii edycji danej strony
  • stronę pokazującą różnice między wersjami
  • stronę specjalną Obserwowane, jeśli strona znajduje się na liście obserwowanych
  • stronę specjalną Ostatnie zmiany, jeśli zmiana wykonana została w okresie, który ta strona obejmuje.

Edytowanie stron zabezpieczonych

Redaktorzy(-ki) mają możliwość edycji stron zabezpieczonych na poziomie średnim. Zgodnie z przypowieścią o nożu do steków strony powinny być zabezpieczane na najniższym sensownym poziomie, dlatego strony wymagające szczególnych umiejętności są z reguły zabezpieczane właśnie na poziomie średnim.

Nadawanie uprawnień

Istnieje możliwość autopromocji, czyli automatycznego nadania uprawnień po 90 dniach od zarejestrowania konta. W tym celu konto musi być odpowiednio aktywne i nie może zostać zablokowane w międzyczasie. Szczegóły wymogów do automatycznego nadania uprawnień: konfiguracja autopromocji wersji przejrzanych.

Niezależnie od tego redaktorką czy redaktorem można zostać na podstawie wniosku złożonego na stronie: Wikipedia:Wersje przejrzane/Przyznawanie uprawnień. Podstawowym warunkiem jest wykonanie co najmniej 150 nieusuniętych edycji w przestrzeni głównej i posiadanie konta od co najmniej 30 dni. W takim samym trybie przebiega ponowne ubieganie się o uprawnienia. Administratorzy mają możliwość nadania uprawnień redaktora na czas określony lub bezterminowo.

Odebranie uprawnień

Uprawnienia można się zrzec – w tym celu należy zwrócić się do dowolnego aktywnego administratora. Może ono także zostać odebrane. Jeśli ktoś zauważy nieprawidłowe działania jednego z redaktorów(-ek), powinien o tym fakcie powiadomić administratora(-kę), który może podjąć decyzję o odebraniu uprawnień.

Kontakt

Jeśli masz uwagi do działania którejś osoby z uprawnieniami redaktora, zauważyłeś naruszenie zasad lub zaleceń edycyjnych Wikipedii albo chcesz poprosić taką osobę o przejrzenie swojej edycji, skontaktuj się z nią za pomocą jej strony dyskusji. W przypadku braku odpowiedzi poszukaj pomocy u innego redaktora(-ki) lub jednego z administratorów(-ek) Wikipedii.

Zobacz też