W tym artykule porozmawiamy o Wikipedia:Discord, temacie, który od lat jest przedmiotem zainteresowania i debaty. Wikipedia:Discord to koncepcja szeroko dyskutowana we współczesnym społeczeństwie, a jej znaczenie zostało ujawnione w różnych obszarach badań. Od historii po psychologię, naukę i kulturę popularną, Wikipedia:Discord przykuł uwagę naukowców, ekspertów i ogółu społeczeństwa. W tym artykule będziemy badać pochodzenie, znaczenie i konsekwencje Wikipedia:Discord, a także jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.
Discord – bezpłatny komunikator internetowy służący polskojęzycznym wikimedianom do komunikacji na żywo. Można tam rozmawiać na kanałach tematycznych za pomocą wiadomości tekstowych ze zdjęciami i filmami, a także głosowo (z opcjami wideo i dzielenia się ekranem). Wykorzystuje technologię Voice over IP.
Zaprojektowany dla graczy komputerowych, jest wykorzystywany przez szereg społeczności Wikimediów. Kanały znajdujące się na serwerze można traktować jako kontynuację kanałów IRC.
Z Discordem można się połączyć poprzez przeglądarkę pod adresem https://discord.com/app. Można też pobrać aplikacje na Androida, iOS, Windowsa czy Linuksa.
Aby otrzymać podstawowy dostęp, należy:
Podstawowy dostęp daje możliwość:
#otwarty
. Każdy może tam zadać pytanie o projekty Wikimedia i poszukać pomocy wikiprzewodnika,#nowe-artykuły
, na którym automatycznie pojawiają się notki o nowych artykułach, pobierane z logu Specjalna:Nowe strony,#ogłoszenia
oraz #powitanie-i-zasady
.Na serwerze można też znaleźć administratorów Wikipedii i innych projektów siostrzanych. Są oni specjalnie oznaczeni, żeby łatwo można było się z nimi skontaktować.
Większość kanałów jest zamknięta dla przypadkowych użytkowników Internetu. Dostęp do nich jest przeznaczony tylko dla osób mających konto w projektach Wikimedia. Aby go uzyskać, należy uwierzytelnić konto na Discordzie wysyłając wiadomość o treści /auth
na kanale #otwarty
lub do WikiAuthBota. Instrukcję znajdziecie tam, na kanale #powitanie-i-zasady
.
Wśród zastrzeżonych kanałów są m.in.:
#ogólne
,#prośby-do-administratorów
,#przeglądanie-zmian
,#techniczne
,#wikidane
,#wikimedia-commons
,#wikipedia
,#wikisłownik
,#wikimedia-polska
,#wikimedia-global
,#wikiźródła
,#offtopic
,#wikinews
,#nieznane-kobiety-wikipedii
, #cee-spring
,#konkursy-i-quizy
,Administratorzy Wikipedii (i projektów siostrzanych) mają do dyspozycji własne kanały: tekstowy ogólny i głosowy, a dodatkowo także kanał tekstowy przeznaczony specjalnie do spraw Poczekalni.
Aby otrzymać do nich dostęp, należy skontaktować się z dowolnie wybranym moderatorem serwera. Administratorzy powinni więc wykonać dwa kroki: uwierzytelnić się, a później skontaktować się z moderatorem.
Uczestników należy traktować z życzliwością i szacunkiem. Zachowania niepożądane to:
Każdy może:
Moderatorami serwera (czyli osobami o najszerszych uprawnieniach) są:
Rolę „miotlarz Discorda” o dodatkowych uprawnieniach, analogicznych do administratorów na wiki (stąd „miotlarz”) posiadają:
{{user Discord}}
![]() |
Tego użytkownika możesz zastać na serwerze Discord polskojęzycznej Wikipedii. |
powiązana kategoria: user Discord