Wielka woda (serial telewizyjny)

Wygląd przypnij ukryj Wielka woda
Gatunek

dramat katastroficzny

Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski (w dialogach ponadto niderlandzki, niemiecki, francuski)

Główne role

Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt, Ireneusz Czop

Liczba odcinków

6

Liczba serii

1

Produkcja
Produkcja

Anna Kępińska, Jacek Dąbrowski-Udziela

Produkcja wykonawcza

Telemark

Reżyseria

Jan Holoubek, Bartłomiej Ignaciuk

Scenariusz

Kasper Bajon, Kinga Krzemińska

Zdjęcia

Bartłomiej Kaczmarek

Scenografia

Marek Warszewski

Czas trwania odcinka

ok. 40 min

Pierwsza emisja
Data premiery

5 października 2022

Stacja telewizyjna

Netflix

Lata emisji

2022

Status

zakończony

Format obrazu

HD, 4K

Format dźwięku

Digital 5.1

Wielka woda – polski serial katastroficzny z 2022 roku w reżyserii Jana Holoubka i Bartłomieja Ignaciuka na podstawie scenariusza Kaspra Bajona i Kingi Krzemińskiej, wyprodukowany przez Netflix i Telemark. Pomysłodawczynią i producentką serialu jest Anna Kępińska. Serial został udostępniony na platformie Netflix 5 października 2022.

Opis fabuły

Akcja serialu rozgrywa się w lipcu 1997 roku, kiedy to do Wrocławia zbliża się wielka fala powodziowa. Produkcja jest inspirowana powodzią tysiąclecia z 1997 roku, która dotknęła zarówno stolicę Dolnego Śląska, jak i okolice.

Hydrolożka Jaśmina Tremer (Agnieszka Żulewska) powraca po latach do Wrocławia, aby brać udział w pracach sztabu kryzysowego. Na miejscu współpracuje z przyjacielem z dawnych lat, wicewojewodą Jakubem Marczakiem (Tomasz Schuchardt). Bohaterowie w obliczu niebezpieczeństwa muszą zmierzyć się z niekompetencją urzędników, a także z własną przeszłością.

Poza Wrocławiem, okoliczne miejscowości pojawiające się w serialu są w większości fikcyjne. Serialowa wieś pod Wrocławiem – Kęty – w rzeczywistości nie istnieje i reprezentuje ona różne wsie protestujące przeciw wysadzaniu wałów przeciwpowodziowych, w szczególności Łany. Fikcyjny jest także zbiornik retencyjny w Gierżoniowie, „grany” w serialu przez Jezioro Nyskie.

Postacie

Niektóre postacie z serialu były inspirowane prawdziwymi osobami. Serialowy prezydent Wrocławia, w serialu Tomasz Kot, był wzorowany na Bogdanie Zdrojewskim, który w czasie powodzi tysiąclecia pełnił funkcję prezydenta miasta. Także postać dziennikarki Ewy, którą zagrała Marta Nieradkiewicz, była inspirowana m.in. Magdą Mołek, która w czasie powodzi pracowała jako reporterka w telewizji dolnośląskiej i relacjonowała powódź tysiąclecia.

Obsada

Źródło: Filmpolski.pl, Wirtualnemedia.pl.

Przypisy

  1. a b Wielka woda w bazie filmpolski.pl
  2. Wielka Woda , wroclaw.pl   (pol.).
  3. Powódź 1997. Mija 25 lat od niszczycielskiego żywiołu, który nawiedził Wrocław i okolice , wroclaw.pl   (pol.).
  4. Bartosz Godziński: Krokodyl, regaty i bunt na wsi. Sprawdziliśmy, co w Wielkiej Wodzie jest picem na wodę, a co prawdą. natemat.pl, 2022-10-10. . (pol.).
  5. „Wielka woda”. Co jest prawdą w serialu Netflixa, a co fikcją? Magda Mołek, krokodyl i apokalipsa , wroclaw.pl   (pol.).
  6. Netflix pokazuje zwiastun ‘Wielkiej Wody’, polskiego serialu o powodzi z 1997 r. Podano też datę premiery , wirtualnemedia.pl   (pol.).

Linki zewnętrzne

Polskie seriale produkowane przez Netflix
Seriale obyczajowe
Seriale komediowe
Seriale kryminalne i sensacyjne
Seriale fantastyczne
Seriale animowane