Ulica Polska we Wrocławiu

W tym artykule temat Ulica Polska we Wrocławiu zostanie omówiony z podejścia multidyscyplinarnego, w celu zapewnienia szerokiej i pełnej wizji tego tematu. Zostaną przeanalizowane różne perspektywy i najnowsze badania, aby zapewnić czytelnikowi głębokie i aktualne zrozumienie Ulica Polska we Wrocławiu. Ponadto zbadane zostaną możliwe implikacje i praktyczne zastosowania tego tematu w różnych obszarach, aby podkreślić jego znaczenie we współczesnym społeczeństwie. Poprzez ten artykuł staramy się wywołać refleksję i debatę wokół Ulica Polska we Wrocławiu, przyczyniając się w ten sposób do wzbogacania wiedzy i promowania krytycznego myślenia.

ulica Polska
Polnische Gasse
Stare Miasto
Państwo

 Polska

Miejscowość

Wrocław

Położenie na mapie Wrocławia
Mapa konturowa Wrocławia, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „ulica Polska”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Polska”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „ulica Polska”
Ziemia51°06′41,4″N 17°02′34,0″E/51,111500 17,042778

Ulica Polska we Wrocławiu (niem. Polnische Gasse, Basteigasse[1]) – ulica Starego Miasta we Wrocławiu, która rozciągała się od ul. Bernardyńskiej do Wzgórza Polskiego[2]. Zlikwidowana w następstwie zniszczeń wojennych.

Historia

Ulica istniała prawdopodobnie od XIV wieku[3]. Później nosiła nazwę ul. Wielkiej[4], w połowie XVIII w. funkcjonowała także pod nazwą ul. Umarłych i na tej podstawie przypuszcza się, że znajdował się przy niej cmentarz. Przy ul. Polskiej położony był kościół św. Klemensa, będący świątynią polskiej społeczności miasta. W 1773 r. w jego miejscu władze pruskie wybudowały koszary. W 1824 r. ulica zyskała nazwę Basztowej (niem. Basteigasse) i nosiła ją do końca II wojny światowej. W czasie walk o Wrocław w 1945 r. zabudowa ulicy została całkowicie zniszczona i nie została odbudowana. 24 czerwca 1964 r. Miejska Rada Narodowa we Wrocławiu zdecydowała o likwidacji ulicy mimo niezadowolenia prasy i mieszkańców miasta[2], a w jej miejscu częściowo zbudowano osiedle mieszkaniowe[4].

Przypisy

  1. breslau_names. s. 21. . (pol.).
  2. a b Ulica Polska. Fotopolska.Eu. . (pol.).
  3. WROCŁAW - miasto. wyceiczkowo.xyz. . (pol.).
  4. a b Zaginione Nowe Miasto. Spacerem Po Wrocławiu. . (pol.).