Ulica Franciszkańska w Krakowie

Wygląd przypnij ukryj ulica Franciszkańska
Stare Miasto
Ilustracja
Widok z pl. Wszystkich Świętych: po lewej kościół franciszkanów, po prawej Uniwersytet Papieski, Pałac Biskupi za nim Planty.
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kraków

Długość

360 m

Położenie na mapie KrakowaMapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „ulica Franciszkańska”ulica Franciszkańskaulica Franciszkańska
Położenie na mapie PolskiMapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „ulica Franciszkańska”ulica Franciszkańskaulica Franciszkańska
Położenie na mapie województwa małopolskiegoMapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „ulica Franciszkańska”ulica Franciszkańskaulica Franciszkańska
Ziemia50°03′33,3″N 19°56′04,4″E/50,059238 19,934561

Ulica Franciszkańska – ulica w Krakowie znajdująca się między ulicą Zwierzyniecką a placem Wszystkich Świętych.

Historia

Ulica ta w obecnym kształcie jest stosunkowo młoda. Niegdyś było to raczej przejście pomiędzy Bazyliką Franciszkanów a pałacem Biskupim. Ponieważ wylot tej uliczki zamykały mury obronne, była ona raczej zaułkiem. Początkowo nie posiadała oficjalnej nazwy, w dawnych dokumentach określa się ją jako Biskupią, Kocią lub Kącią. Po zburzeniu kościoła Wszystkich Świętych w 1838 r, wszystkich murów obronnych i wieży Franciszkanów (po pożarze w 1850) powstał obecny plac Wszystkich Świętych i w teraźniejszym kształcie ul. Franciszkańska. Pierwszą linię tramwajową otwarto tu 17 stycznia 1913 r.

Budynki

Budynek nr 1 – pałac Sanguszków, należący do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

Budynek nr 2 – kościół św. Franciszka z Asyżu (franciszkanów).

Budynek nr 3 – Pałac Biskupi. Wiadomo, że istniał już w XIII wieku i że w 1462 r. spłonął wraz z klasztorem i kościołem Franciszkanów. Od tego czasu przechodził kolejne odbudowy i renowacje. Nad jego ozdobą pracowali m.in. Jan Maria Padovano oraz Gabriel Słoński. Wiele strat poczynił w pałacu pożar w 1850 r. – spłonęły wówczas wspaniale urządzone przez biskupa Jana Pawła Woronicza wnętrza. Dziś jest to, po Wawelu, największy pałac w Krakowie, a wspaniałe sale, klatki schodowe i kolumnady nadają jego wnętrzom reprezentacyjny charakter. Pałac ten jest siedzibą biskupów krakowskich, był więc także w latach 1963–1978 rezydencją biskupa krakowskiego Karola Wojtyły, który 16 października 1978 r. został papieżem i przybrał imię Jana Pawła II.

Budynek nr 4 – Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów sąsiadujące z klasztorem franciszkanów konwentualnych

Wydarzenia

Plac przy ulicy był stałym miejscem spotkań z odwiedzającym Kraków Janem Pawłem II, Benedyktem XVI i Franciszkiem. Obecnie przy ulicy często organizowane są czuwania, koncerty oraz corocznie franciszkańska Żywa Szopka. Ulicą tą wiedzie trasa corocznego Pochodu Lajkonika.

Galeria

Przypisy

  1. JerzyJ. Kossowski JerzyJ., LeszekL. Ludwikowski LeszekL., Ulicami Krakowa, Kraków: Wydawnictwo Artystyczno-Graficzne, 1968, s. 66 .
Ulica Franciszkańska w Krakowie
Strona nieparzysta
Strona parzysta