Twins Seven-Seven

W tym artykule zbadamy znaczenie Twins Seven-Seven we współczesnym społeczeństwie. Od swoich początków do chwili obecnej Twins Seven-Seven wywarł ogromny wpływ na różne obszary życia codziennego. Na przestrzeni dziejów Twins Seven-Seven był przedmiotem fascynacji i badań, a jego wpływ odcisnął piętno na kulturze, polityce, ekonomii i psychologii. Dzięki szczegółowej analizie odkryjemy, jak Twins Seven-Seven ukształtował nasze postrzeganie i zachowania oraz zbadamy jego kluczową rolę w kształtowaniu tożsamości indywidualnej i zbiorowej. Podobnie zagłębimy się w różne perspektywy i podejścia opracowane wokół Twins Seven-Seven, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie w dzisiejszym świecie.

Twins Seven-Seven
Imię i nazwisko

Taiwo Olaniyi Oyewale-Toyeje Oyelale Osuntoki

Data i miejsce urodzenia

3 maja 1944
Ogidi Ikimu

Data i miejsce śmierci

16 czerwca 2011
Ibadan

Dziedzina sztuki

malarstwo, rzeźba

Książę Twins Seven-Seven, właśc. Taiwo Olaniyi Oyewale-Toyeje Oyelale Osuntoki (ur. 3 maja 1944 w Ogidi Ikimu w stanie Kogi, zm. 16 czerwca 2011[1] w Ibadanie) – nigeryjski malarz, rzeźbiarz, aktor, poeta oraz muzyk.

Życiorys

Początki jego kariery sięgają lat '60 XX wieku, gdy stał się uczniem tzw. szkoły Oshogbo prowadzonej przez Ullie Beiera. Jego twórczość jest silnie związana z wierzeniami grupy etnicznej Yoruba. W maju 2005 roku otrzymał tytuł UNESCO Artysta dla Pokoju[2].

Jako młodzieniec dołączył do grupy podróżującej po kraju ze spektaklami i zaczął zarabiać na życie jako tancerz. W 1964 roku trafili do Oshogbo, gdzie wypatrzył go Ullie Beier i zaprosił na prowadzone przez siebie warsztaty dla młodych artystów. Dzięki odkrytym wtedy talentom założono tzw. szkołę Oshogbo, której stał się (z czasem) najbardziej znanym reprezentantem. W ciągu roku jego prace pojawiły się na wystawach w Nigerii, Czechosłowacji oraz Stanach Zjednoczonych. Zostały one dobrze przyjęte, a sam artysta stał się rozpoznawalny[3]. Zaangażował się w działalność na scenie politycznej, muzycznej i filmowej[4]. W tym czasie przez przypadek odkrył, że należy do rodu królewskiego i od tamtej pory zarówno przed nazwiskiem jak i pseudonimem dodaje swój książęcy tytuł – prince[4].

Jego sztuka, zwłaszcza w początkowym okresie twórczości, charakteryzuje się silnym powiązaniem z mitologią i kosmogonią ludu Yoruba. Jego dzieła wypełnione były wtedy miejscowymi ludźmi, zwierzętami, roślinami i bóstwami. W późniejszym etapie, malarz nie bał się poruszać kwestii społecznych i politycznych (w tym krytykować ówczesną politykę rządu Nigerii). Jego technikę malarską cechuje bogactwo ornamentyki, za to brak poszanowania dla zasad perspektywy czy proporcji[3].

Przypisy

Bibliografia

Linki zewnętrzne