Turban

W tym artykule zbadany zostanie wpływ Turban na współczesne społeczeństwo. Od momentu powstania Turban wzbudza ciągłe zainteresowanie i debatę w różnych dziedzinach, czy to w polityce, kulturze popularnej, nauce, czy w życiu codziennym. Przez lata Turban był przedmiotem studiów i badań, które miały na celu zrozumienie jego wpływu na sposób, w jaki odnosimy się do siebie, myślimy i działamy w świecie. Bez wątpienia Turban był bohaterem ważnych przemian, wywołując kontrowersje, podziw i refleksje, które pozycjonują go jako temat aktualny. W tym sensie interesująca będzie analiza różnych aspektów związanych z Turban i jego wpływem na współczesne społeczeństwo.

Turban (z języka perskiego: دلبنت dulband) – męskie nakrycie głowy używane często w Indiach, krajach Półwyspu Arabskiego, w Iranie i Afganistanie, oraz w muzułmańskich krajach Afryki m.in. w Sudanie. W poszczególnych krajach nazywany jest lokalnymi nazwami: po arabsku عمامة; ‘imamah, turecku tülbent, w hindi pagri. Turbany nosili również m.in. przedkolumbijscy Majowie. Turban jest zwijany ręcznie z tkaniny bawełnianej o długości do 4 m. Sposobu wiązania turbanu muzułmanie uczą się przede wszystkim od starszych (np. ojców). Nie ma jednej metody. Stąd różny ich wygląd w poszczególnych krajach.

Nieco zmodyfikowane turbany używane też były czasem przez kobiety, na przykład w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku.