Trypolis (Liban)

Obecnie Trypolis (Liban) to temat, który zyskał duże znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Znaczenie Trypolis (Liban) rośnie z powodu różnych czynników, które sprawiły, że stał się on tematem ogólnego zainteresowania. Od wpływu Trypolis (Liban) na codzienne życie ludzi po wpływ na pola zawodowe, Trypolis (Liban) stał się szeroko dyskutowanym tematem w różnych mediach. Dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie implikacji i reperkusji, jakie Trypolis (Liban) ma na dzisiejsze społeczeństwo, aby w pełni zrozumieć jego zakres i znaczenie.

Trypolis
‏طَرَابُلُس‎
Ilustracja
Państwo

 Liban

Muhafaza

Dystrykt Północny

Gmina

Kada Trypolis

Populacja (2006)
• liczba ludności


192 000

Nr kierunkowy

06

Położenie na mapie Libanu
Mapa konturowa Libanu, u góry znajduje się punkt z opisem „Trypolis”
Ziemia34°26′N 35°51′E/34,433333 35,850000
Strona internetowa

Trypolis (arab. ‏طَرَابُلُس‎ trb. tarabulus trl. ṭaraābulus, łac. Tripolis[1]) – miasto w północnym Libanie, nad Morzem Śródziemnym. Stolica dystryktu Kada Trypolis, zamieszkane przez 237 tysięcy mieszkańców, z czego 80% to muzułmanie-sunnici. Drugie pod względem wielkości miasto Libanu, ważny port morski: przywóz ropy naftowej, wywóz wyrobów przemysłu lekkiego i przetwórczego ropy naftowej, przemysł włókienniczy, spożywczy, chemiczny, rozwinięte również rzemiosło oraz połowy ryb i gąbek.

Historia

Miasto założone przez Fenicjan na terenie obecnego portu, od IV wieku p.n.e. stolica federacji miast-państw fenickich: Sydonu, Tyru i Arwadu. Kolejno pod władzą Seleucydów, Rzymian i Arabów (od VII wieku, czasy intensywnego rozwoju, zwłaszcza za panowania egipskiej dynastii Fatymidów od XI wieku). W 1109 zajęte przez krzyżowców po 5 letnim oblężeniu w czasie I krucjaty, stolica hrabstwa Trypolisu.

W 1289 port zdobyty i zniszczony przez wojska mameluckiego sułtana Kalawuna, który nakazał zbudować nowe miasto w sąsiedztwie. Od 1516 do czasu I wojny światowej w granicach Imperium Osmańskiego. W czasie I wojny okupowane przez wojska brytyjskie, zaś w 1920 włączone do francuskiego mandatu Ligi Narodów. W czasie II wojny światowej zajęte przez wojska brytyjskie i siły Wolnych Francuzów do 1946. Od 1982 siedziba Organizacji Wyzwolenia Palestyny. W następnym roku jej przywódca – Jasir Arafat – w wyniku walk wewnętrznych został zmuszony do opuszczenia Trypolisu. Później miasto pod kontrolą wojsk syryjskich.

Zabytki

Ruiny twierdzy krzyżowców (XII w.); wielki meczet (XII w., dawna katedra); meczet Tajnal (XIV w., dawny kościół Karmelitów), medresy, bazary, mauzolea (XIV w.)

Przypisy

  1. Multimedialna Encyklopedia Powszechna PWN (edycja 2009). Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2008. ISBN 978-83-61492-04-7.

Linki zewnętrzne