Trygve Haavelmo

Dziś Trygve Haavelmo jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu społeczeństwem. Wraz z postępem technologii i globalizacją Trygve Haavelmo stał się przedmiotem dyskusji w różnych obszarach, od polityki po kulturę popularną. Zjawisko to wywołało sprzeczne opinie i debaty na temat jego implikacji i konsekwencji. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i podejścia związane z Trygve Haavelmo, a także jego wpływ na codzienne życie ludzi. Ponadto przeanalizujemy rolę, jaką obecnie pełni Trygve Haavelmo i jej możliwą ewolucję w przyszłości.

Trygve Haavelmo
ilustracja
Państwo działania

Norwegia

Data i miejsce urodzenia

13 grudnia 1911
Skedsmo

Data i miejsce śmierci

28 lipca 1999
Oslo

profesor
Specjalność: ekonomia, ekonometria
Alma Mater

Harvard University

Uczelnia

Uniwersytet w Oslo

Nagrody

Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii

Trygve Haavelmo (ur. 13 grudnia 1911 w Skedsmo, zm. 28 lipca 1999 w Oslo) – norweski ekonomista i ekonometryk, wieloletni profesor uniwersytetu w Oslo, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1989 roku.

Życiorys

Po wybuchu II wojny światowej wyjechał z Norwegii do Stanów Zjednoczonych. W 1941 roku doktoryzował się na Uniwersytecie Harvarda. W 1947 roku wrócił na Uniwersytet w Oslo, gdzie był dyrektorem Instytutu Ekonomii.

Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1989 roku otrzymał za wprowadzenie metod statystycznych do prognozowania zjawisk ekonomicznych. W swojej pracy udowodnił, że wszelkiego rodzaju modele ekonomiczne są jedynie zdolne wskazać na prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnego stanu lub procesu. Zatem badane zjawiska ekonomiczne mogą wystąpić lub nie.

W podejściu Haavelmo do zagadnień ekonomicznych, nowatorskie okazało się wprowadzenie rachunku prawdopodobieństwa. Został uznany za pioniera w dziedzinie prognozowania i badań zachowań inwestycyjnych.

Opublikował między innymi A Study in the Theory of Economic Evolution (1954) i A Study in the Theory of Investment (1960).

Zobacz też

Bibliografia

  • Elżbieta Kundera (red.) Słownik historii myśli ekonomicznej, Oficyna Ekonomiczna, Kraków 2004

Linki zewnętrzne