W tym artykule zajmiemy się tematem Trójwarstwowce z szerokiej i multidyscyplinarnej perspektywy. Trójwarstwowce to dziś temat niezwykle aktualny, który przykuł uwagę specjalistów i opinii publicznej. W całej historii Trójwarstwowce odgrywał zasadniczą rolę w różnych aspektach społeczeństwa, kultury i życia codziennego. W tym artykule zbadamy różne podejścia, debaty i perspektywy, które krążą wokół Trójwarstwowce, w celu zaoferowania kompleksowej i wzbogacającej wizji na ten temat.
Trójwarstwowce (Triploblastica) – zwierzęta, u których w rozwoju zarodkowym dochodzi do wykształcenia trzech warstw komórek (listków zarodkowych): ektodermy, endodermy i mezodermy. Trójwarstwowce identyfikowane są ze zwierzętami dwubocznie symetrycznymi (Bilateria).
Należą do nich wszystkie tkankowce, z wyjątkiem płaskowców, parzydełkowców i (prawdopodobnie) żebropławów (tzn. zwierząt dwuwarstwowych) oraz myksosporidiowców. Żebropławy (Ctenophora) wykazują pewne cechy wspólne z trójwarstwowcami. Ich mezenchyma ma cechy podobne do mezodermy, plemniki zawierają akrosom, neuroprzekaźnikiem jest acetylocholina. Z tych powodów Ctenophora łączone są w jeden klad z Bilateria.