Thai ridgeback

Dziś Thai ridgeback jest bardzo istotnym tematem, który zyskał ogromne znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Znaczenie Thai ridgeback polega na jego wpływie na codzienne życie ludzi, a także na jego wpływ na globalne podejmowanie decyzji. W tym artykule szczegółowo zbadamy implikacje Thai ridgeback, analizując jego przyczyny, skutki i możliwe rozwiązania. Od swoich początków do obecnej sytuacji Thai ridgeback był przedmiotem debaty i refleksji, odgrywając kluczową rolę w kształtowaniu świata, w którym żyjemy. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu postaramy się rzucić światło na różne aspekty związane z Thai ridgeback, aby zapewnić naszym czytelnikom pełną i aktualną wizję tego bardzo istotnego tematu.

Thai ridgeback
Ilustracja
Thai ridgeback
Inne nazwy

Thai ridgeback dog

Kraj patronacki

Japonia

Kraj pochodzenia

Tajlandia[1]

Wymiary
Wysokość

56 – 61 cm (psy),
51 – 56 cm (suki)

Klasyfikacja
FCI

Grupa V, Sekcja 7,
nr wzorca 338

Głowa młodej suki rasy thai ridgeback o umaszczeniu niebieskim

Thai ridgebackrasa psów, należąca do grupy szpiców i psów pierwotnych, zaklasyfikowana do sekcji pierwotnych ras myśliwskich. Nie podlega próbom pracy[1].

Rys historyczny

Thai ridgeback to stara rasa, której istnienie w wiekach średnich potwierdzają materiały źródłowe, powstałe ok. 360 lat temu w Tajlandii. Psy te używane były głównie do polowania we wschodnich rejonach Tajlandii. Miejscowa ludność używała ich także do eskortowania wozów oraz jako psów stróżujących. Rasa zachowała przez tak wiele lat swój pierwotny typ dzięki ubogiej komunikacji we wschodnich rejonach Tajlandii; nie miała ona wielu okazji do krzyżowania się z innymi rasami[2].

Psy tej rasy były w przeszłości psami obronnymi i myśliwskimi[2], polowały samodzielnie i zajmowały się wypłaszaniem zwierzyny (dzików).

Użytkowość

Współcześnie jest wykorzystywany jako pies stróżujący lub pies do towarzystwa. Niegdyś jednak był to pies myśliwski.

Charakter

Thai Ridgeback jest bardzo czujnym i inteligentym psem, obdarzonym znacznym temperamentem. Jest bardzo żywy i aktywny, potrzebuje dużej dawki ruchu. W towarzystwie obcych okazuje nieufność, ale dla osób mu znanych, jest przymilny.

Szata i umaszczenie

Spotykane są umaszczenia czerwone, niebieskie, czarne, isabel. Na grzbiecie występuje pręga – ridge, podobnie jak u rhodesian ridgebacka.

Przypisy

  1. a b Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. s. 209.
  2. a b Bruce Fogle: Wielka encyklopedia : Psy. Warszawa: MUZA SA, 1996. ISBN 83-7079-672-9.

Bibliografia

  • Alain Fournier: Ilustrowana encyklopedia psów rasowych. Warszawa: Carta Blanca. Grupa Wydawnicza PWN, 2012. ISBN 978-83-7705-179-5.