Tadeusz Gwiazdowski

W tym artykule poruszony zostanie temat Tadeusz Gwiazdowski, który w ostatnim czasie zyskał na znaczeniu ze względu na jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Tadeusz Gwiazdowski był przedmiotem debaty, analiz i dyskusji w różnych obszarach, generując sprzeczne opinie i budząc zainteresowanie naukowców, specjalistów i ogółu społeczeństwa. W tym sensie konieczne jest pełne zbadanie implikacji i konsekwencji, jakie niesie za sobą Tadeusz Gwiazdowski, a także zastanowienie się nad możliwymi rozwiązaniami i działaniami, które mogłyby złagodzić jego wpływ. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu zostaną omówione różne aspekty związane z Tadeusz Gwiazdowski, oferując wszechstronną i krytyczną wizję, która pozwala nam zrozumieć jego zakres i bieżący kontekst.

Tadeusz Gwiazdowski
Imię i nazwisko

Antoni Gwiazdowski

Data i miejsce urodzenia

1 września 1918
Hamborn

Data i miejsce śmierci

12 grudnia 1983
Gdynia

Zawód

aktor

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi

Tadeusz Gwiazdowski, właśc. Antoni Gwiazdowski (ur. 1 września 1918 w Hambornie, zm. 12 grudnia 1983 w Gdyni) – polski aktor, teatralny, filmowy i telewizyjny.

Życiorys

Urodził się 1 września 1918 w Hambornie n. Renem (obecnie dzielnica Duisburga), na terenie Cesarstwa Niemieckiego. Od 1920 mieszkał z rodziną w Bydgosz­czy. W sezonie 1936/1937 był członkiem zespołu aktorskiego Teatru Polskiego w Bydgoszczy. W 1937 rozpoczął studia na Wydziale Aktorskim Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie, które przerwał wybuch II wojny światowej. W czasie okupacji niemieckiej został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec.

W 1945 zdał eksternistycznie egzamin aktorski w Warszawie[1]. W sezonie 1945/1946 występował na deskach Teatru Miejskiego Komedia w Gdyni, a w sezonie 1946–1947 w Teatrze Dramatycznym Marynarki Wojennej. W latach 1948–1979 był aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W 1979 przeszedł na emeryturę, ale nadal występował na scenie Teatru Wybrzeże. Był także radnym MRN w Gdyni[2].

Występował również w Teatrze Telewizji, m.in. w spektaklach: Dzika kaczka Henrika Ibsena w reż. Kazimierza Łastawieckiego (1970), Dlaczego mnie budzą? Michela de Ghelderode’a w reż. Marka Okopińskiego jako Jair (1972), Jenny Nikołaja Leskowa w reż. Jerzego Afanasjewa jako Clove Mangrum (1973) oraz w Justynie według Elizy Orzeszkowej w reż. Marka Okopińskiego jako Orzelski (1974), Powodzi Bergera Henninga w reż. Jerzego Afanasjewa jako Charley (1977), Ciężkich czasach Michała Bałuckiego w reż. Jerzego Afanasjewa jako Żuryło (1979) i Krystynie Augusta Strindberga w reż. Ryszarda Majora jako Gustaw Horn (1980).

Zmarł w Gdyni, pochowany na cmentarzu Witomińskim w nowej alei zasłużonych (kwatera 26-38-15)[3].

Grób Tadeusza Gwiazdowskiego na cmentarzu Witomińskim

Filmografia

Ordery i odznaczenia

Nagrody i wyróżnienia

  • Nagroda miasta Gdyni (1959)
  • Wyróżnienie na II Festiwalu Teatrów Polski Północnej w Toruniu za rolę Kitta w spektaklu Zabawa jak nigdy Williama Saroyana w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1960)
  • Nagroda na V FTPP w Toruniu za rolę Azdaka w spektaklu Kaukaskie kredowe koło Bertolta Brechta w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1963)
  • Nagroda na VI FTPP w Toruniu za rolę Falstaffa w Henryku IV i Anzelma w Komu bije dzwon w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1964)
  • Nagroda na X FTPP w Toruniu za rolę Jego w spektaklu Poczwórka Sławomira Mrożka w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku (1968)
  • „Order Stańczyka” – honorowe wyróżnienie miesięcznika „Litery” (1968)
  • Nagroda na XIV FTPP w Toruniu za rolę Priamusa i Jowisza w spektaklu Świat zawikłany (1971)

Upamiętnienie

Od 16 lutego 1993 jest patronem jednej z ulic w Gdańsku-Brzeźnie[1].

Przypisy

  1. a b GWIAZDOWSKI TADEUSZ, aktor, patron gdańskiej ulicy – Encyklopedia Gdańska , gdansk.gedanopedia.pl .
  2. Zdjęcie. „Litery”. Nr 12(24), s. 0, 1963. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Prasowe RSW „Prasa”. . 
  3. Cmentarze Komunalne w Gdyni , gdynia.grobonet.com .

Bibliografia

Linki zewnętrzne