TVT (stacja telewizyjna)

Dziś TVT (stacja telewizyjna) jest problemem obecnym we wszystkich sferach społeczeństwa. Od polityki po popkulturę, TVT (stacja telewizyjna) stał się stałym tematem rozmów. Tendencja ta doprowadziła do wzrostu uwagi i zainteresowania TVT (stacja telewizyjna), zarówno ze strony ekspertów, jak i laików. W tym artykule zbadamy różne aspekty TVT (stacja telewizyjna), od jego historycznych początków po wpływ na dzisiejszy świat. Przeanalizujemy ewolucję TVT (stacja telewizyjna) na przestrzeni czasu i zbadamy jego wpływ w różnych obszarach. Dodatkowo omówimy przyszłe implikacje TVT (stacja telewizyjna) i jego wpływ na nasze życie w przyszłości.

Telewizja TVT
Ilustracja
Rozpoczęcie nadawania

2007

Format obrazu

16:9 HDTV

Właściciel

Telewizja TVT Sp. z o.o.

Kraj nadawania

 Polska

Język

polski, śląski

Siedziba

44-200 Rybnik ul. Rynek 1

Strona internetowa

Telewizja TVT – regionalna polskojęzyczna stacja telewizyjna skierowana dla mieszkańców Górnego Śląska. Nadawana z nadajników naziemnych oraz dostępna w sieciach kablowych (Broker, Orbisat, UPC[1] i Vectra, sieć Leon, Jambox, Play i inne telewizje IPTV). Twórcami i pomysłodawcami TVT są: Jacek Stefaniak i Grzegorz Sypniewski. Redakcja mieści się w Rybniku przy ul. Rynek 1. Do 31 października 2013 telewizja retransmitowała program telewizji TVN.[2]

Obecnie Telewizja TVT tworzy własną ramówkę z czego w godzinach 18:00-21:00 nadawany jest premierowy program, zaś od godz. 13:00 do 17:00 nadawana jest telesprzedaż. W TVT nadawana jest też śląska muzyka.

Analogowe nadajniki telewizji TVT znajdowały się na dachu zakładu przeróbczego KWK Chwałowice oraz na nieczynnym zbiorniku węgla surowego KWK Żory. Swoim zasięgiem obejmowały miejscowości takie jak: Czerwionka-Leszczyny, Jastrzębie-Zdrój, Pszów, Radlin, Rybnik, Rydułtowy, Wodzisław Śląski, Żory, gminy: Pawłowice, Suszec, Świerklany, Marklowice, Lyski, Gaszowice, Mszana.

Od 20 grudnia 2013 program dostępny jest w emisji cyfrowej z multipleksu lokalnego (MUX L2), którego jest operatorem aktywnym[3]. Ponadto w multipleksie nadawane są inne stacje komercyjne (aktualna lista w szablonie). 12 grudnia 2023 roku multipleks lokalny MUX L2 został przełączony do standardu DVB-T2/HEVC[4][5].

7 listopada 2023 r.[6][7] TVT rozpoczął nadawanie w jakości HD w ramach multipleksu lokalnego MUX L2[8].

Nadajniki analogowe Kanał Częstotliwość Moc ERP nadajnika Polaryzacja Kierunkowość
TON Rybnik/Chwałowice
(ul. 1 Maja 20)
22 479,25 MHz 0,2 kW pozioma dookólna
TON Żory
(ul. Szybowa/ul. Węglowa 11)
30 543,25 MHz 0,2 kW pozioma dookólna
Nadajniki cyfrowe Kanał Częstotliwość Moc ERP nadajnika Polaryzacja Kierunkowość Kompresja wizji
TON Rybnik/Chwałowice
(ul. 1 Maja 20)
47 682 MHz 10 kW pozioma dookólna H.265 HEVC
TON Ornontowice/Komin KWK Budryk
(ul. Zamkowa 10)
47 682 MHz 2 kW pozioma dookólna H.265 HEVC

W cyfrowym zasięgu MUX L2 Telewizja TVT dociera do ponad 3,5 mln mieszkańców Górnego Śląska.

Głównym programem informacyjnym TVT jest nadawany codziennie „Raport”. W ofercie programowej znajduje się również niedzielny program po śląsku „Niedziela po naszymu”. Oprócz informacji w TVT znajduje się również sport, prognoza pogody, programy publicystyczne oraz codziennie propozycje do „Listy Szlagierów po Śląsku”. Najbardziej kontrowersyjnym programem w TVT jest sobotnia audycja „Raport tygodnia”, w którym prowadzący wytykają potknięcia lokalnej władzy.

Przypisy

Linki zewnętrzne