Szerokodziobki

W dzisiejszym świecie Szerokodziobki staje się coraz bardziej istotny w różnych obszarach społeczeństwa. Od polityki po technologię, rozrywkę i kulturę, Szerokodziobki stał się głównym tematem, który budzi zainteresowanie ludzi w każdym wieku i w każdym stanie. Jego wpływ jest niezaprzeczalny, a jego obecność jest odczuwalna w każdym aspekcie codziennego życia. W tym artykule zbadamy wiele aspektów Szerokodziobki, analizując jego wpływ w różnych dziedzinach i badając, jak ukształtował sposób, w jaki myślimy i działamy we współczesnym świecie.

Szerokodziobki
Platyrinchidae
Horsfield, 1822
Ilustracja
Szerokodziobek rdzawoskrzydły (Platyrinchus leucoryphus)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

ptaki

Podgromada

Neornithes

Infragromada

ptaki neognatyczne

Rząd

wróblowe

Podrząd

tyrankowce

Nadrodzina

Tyrannoidea

Rodzina

szerokodziobki

Typ nomenklatoryczny

Platyrinchus Desmarest, 1805

Rodzaje

3 rodzaje – zobacz opis w tekście

Szerokodziobki (Platyrinchidae) – rodzina ptaków z podrzędu tyrankowców (Tyranni) w rzędzie wróblowych (Passeriformes).

Występowanie

Rodzina obejmuje ptaki występujące w Ameryce Centralnej i Południowej[1].

Systematyka

Do rodziny zaliczane są następujące rodzaje i gatunki[2]:

Szerokodziobki były wcześniej włączane do rodziny tyrankowatych (Tyrannidae)[2], niektóre ujęcia systematyczne nadal je tak klasyfikują[1][3].

Przypisy

  1. a b D.W. Winkler, S.M. Billerman & I.J. Lovette: Tyrant Flycatchers (Tyrannidae), version 1.0. W: S.M. Billerman, B.K. Keeney, P.G. Rodewald & T.S. Schulenberg (red.): Birds of the World. Ithaca, NY: Cornell Lab of Ornithology, 2020. DOI: 10.2173/bow.tyrann2.01. . (ang.). Publikacja w zamkniętym dostępie – wymagana rejestracja, też płatna, lub wykupienie subskrypcji
  2. a b Systematyka i nazwy polskie za: P. Mielczarek & M. Kuziemko: Rodzina: Platyrinchidae Horsfield, 1822 - szerokodziobki - Spadebills and Allies (wersja: 2024-06-20). Kompletna lista ptaków świata . Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. .
  3. F. Gill, D. Donsker & P. Rasmussen (red.): IOC World Bird List (v15.1). . (ang.).