Streptococcus sanguinis

W dzisiejszym świecie Streptococcus sanguinis zyskał duże znaczenie i zainteresowanie. Istnieje wiele badań i dyskusji dotyczących Streptococcus sanguinis, ponieważ jego wpływ obejmuje różne aspekty społeczeństwa. Zarówno na poziomie osobistym, jak i zbiorowym, Streptococcus sanguinis stał się powracającym tematem rozmów i centralnym punktem uwagi. Kluczowe stało się zrozumienie i przeanalizowanie Streptococcus sanguinis z różnych perspektyw, aby uzyskać pełny obraz jego zasięgu i wpływu. Dlatego ważne jest, aby poruszyć temat Streptococcus sanguinis w sposób szczegółowy i obiektywny, aby przyczynić się do dyskusji i wzbogacić wiedzę na ten temat.

Streptococcus sanguinis
Systematyka
Domena

bakterie

Typ

Firmicutes

Klasa

Bacilli

Rząd

Lactobacillales

Rodzina

Streptococcaceae

Rodzaj

Streptococcus

Gatunek

Streptococcus sanguinis

Nazwa systematyczna
Streptococcus sanguinis
White and Niven 1946

Streptococcus sanguinis (syn. Streptococcus sanguis) – Gram-dodatnia bakteria zaliczana do paciorkowców zieleniejących. Posiada antygeny grupowe typu H oraz nie posiada antygenów z grupy C.

Streptococcus sanguinis prawdopodobnie jest stałą florą fizjologiczną jamy ustnej, także u zdrowych ludzi. Podczas zapalenia dziąseł przechodzi poprzez uszkodzone błony śluzowe do krwiobiegu, powodując przejściową bakteriemię oraz zapalenie wsierdzia. Według części autorów, jest to najczęstsza grupa bakterii osiedlająca się na zastawkach serca.

Na agarze z krwią wywołuje hemolizę (α)[1].

Bakteria nie rozkłada się w żółci, nie jest wrażliwa na optochinę, nie wzrasta na podłożach z chlorkiem sodu.

Przypisy

  1. Diagnostyka bakteriologiczna PWN, Warszawa 2007. Redaktor naukowy Eligia M. Szewczyk. ISBN 978-83-01-14473-9. Strona 34

Bibliografia

  • Podstawy Mikrobiologii Lekarskiej. PZWL, Warszawa 1979. Praca pod redakcją Leona Jabłońskiego. ISBN 83-200-0181-1. Strony: 206, 215, 223