Obecnie Stosunki polsko-kosowskie to temat, który przykuł uwagę wielu ludzi na całym świecie. Wraz z postępem technologii i globalizacją Stosunki polsko-kosowskie stał się tematem ogólnego zainteresowania, który obejmuje szeroki zakres aspektów dzisiejszego społeczeństwa. Od polityki po ekonomię, kulturę i naukę, Stosunki polsko-kosowskie udowodnił, że ma znaczący wpływ na sposób, w jaki żyjemy i współdziałamy z otaczającym nas światem. W tym artykule zbadamy różne aspekty Stosunki polsko-kosowskie i jego dzisiejsze znaczenie, analizując jego wpływ w różnych obszarach i prezentując różne punkty widzenia na ten fascynujący temat.
Stosunki polsko-kosowskie – relacje międzynarodowe łączące Kosowo i Polskę.
Polska uznała Republikę Kosowa 26 lutego 2008[1]. Dokonała tego jako osiemnaste państwo świata, trzynasty członek NATO oraz dziesiąty członek UE w kolejności[2]. W Polsce spotkało się to z polaryzacją społeczną[3]; odbyły się niewielkie demonstracje[2]. Polska nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych z Kosowem[4], zaś opiekę konsularną na terenie Kosowa sprawuje Ambasada Węgier w Prisztinie i Ambasada RP w Skopje[3][5][6].
W 2011 – na prośbę strony amerykańskiej – Prezydent RP Bronisław Komorowski zaprosił na szczyt państw Europy Środkowej prezydent Kosowa Atifete Jahjagę; w ramach protestu odmówili przyjazdu przedstawiciele Serbii, Słowacji i Rumunii[7]. Również w kolejnych latach do bezpośrednich kontaktów między władzami Polski i Kosowa dochodziło wyłącznie w związku ze spotkaniami multilateralnymi[4].
Od 1999 w Kosowie stacjonuje polski kontyngent w ramach misji KFOR, w 2021 liczył 300 żołnierzy. W Kosowie w 2000 działalność rozpoczął polski kontyngent policyjny, do 2008 w ramach misji ONZ UNMIK, zaś od 2008 w ramach misji EULEX Kosowo[3]. W jednostkach tych składają wizyty polscy politycy (chociażby ministrowie Jerzy Miller i Tomasz Siemoniak w 2011[8] czy też prezydent Bronisław Komorowski w 2012[9]). Także prezydent Kosowa Vjosa Osmani odwiedzała bazę, w której stacjonują m.in. żołnierze z Polski; podczas jej wizyty obecny był polski ambasador w Macedonii Północnej Wojciech Tyciński[10].
W czerwcu 2022 sekretarz stanu w MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk złożył wizytę w Kosowie; doszło wówczas do rozmów dwustronnych pomiędzy polskim wiceministrem Szynkowskim vel Sękiem a kilkorgiem członków kosowskiego rządu, zaś w ramach Polsko-Kosowskiego Forum Gospodarczego podpisano porozumienie o współpracy Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu z analogicznym podmiotem kosowskim[11].
8 listopada 2022 oba państwa postanowiły nawiązać stosunki konsularne[12]. 8 maja 2024 nastąpiło oficjalne otwarcie Konsulatu Generalnego Republiki Kosowa w Warszawie z udziałem wiceminister Henryki Mościckiej-Dendys i minister Doniki Gërvalli-Schwarz[13].
W 2020 obroty handlowe między oboma państwami wyniosły 80 mln euro, z czego 74,8 mln stanowił eksport z Polski, zaś 5,2 mln euro import z Kosowa. W polskim eksporcie w 2020 główną pozycją były papierosy (20,1%), zaś w kosowskim rudy cynku i koncentraty (80,1%)[4]. 6 czerwca 2022 PLL LOT zainaugurowały bezpośrednie połączenie Warszawa – Prisztina[11].