Dzisiaj chcemy zagłębić się w Stopa (anatomia), temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od wpływu na społeczeństwo po dzisiejsze znaczenie, Stopa (anatomia) był przedmiotem debaty i dyskusji w różnych obszarach. W tym artykule dokładnie zbadamy wszystkie aspekty Stopa (anatomia), analizując jego wpływ w różnych kontekstach i rolę w kształtowaniu świata, w którym żyjemy. Dzięki szczegółowemu i wyczerpującemu podejściu zagłębimy się w najważniejsze aspekty Stopa (anatomia), oferując kompletną i wzbogacającą wizję wszystkim, którzy chcą lepiej zrozumieć to zjawisko.
Stopa – dystalna część kończyny, zwłaszcza kończyny miednicznej u wielu kręgowców oraz dystalna część odnóża jednogałęzistego u stawonogów.
Stopa (tarsus) występuje u grup o odnóżach jednogałęzistych i stanowi część telopoditu. Ogólnie leży między golenią a przedstopiem (praetarsus). Może być wtórnie podzielona na mniejsze człony zwane tarsomerami[1].
U pajęczaków stopa poprzedzona może być nadstopiem, jak ma to miejsce u tępoodwłokowców i pająków. Przedstopie jako część bardziej dystalna od stopy występuje u zaleszczotków i wielu roztoczy. U skorpionów stopa podzielona jest na basitarsus i tarsus. Więcej tarsomerów występuje u kapturców i większości kosarzy[1]. Stopę podzieloną na dwa człony, basitarsus i telotarsus, mają także pareczniki[2].
Większość sześcionogów ma stopę podzieloną na od 2 do 5 tarsomerów. Prymitywne, jednoczłonowe stopy zachowały się w tej grupie u pierwogonków, niektórych skoczogonków i większości larw owadów skrytoskrzydłych[3].
Osobny artykuł:U kręgowców różnice w budowie autopodium kończyny barkowej i miednicznej pojawiają się już gadów. W takim przypadku autopodium tej pierwszej określa się mianem ręki, a drugiej stopy[4].
Kościec stopy dzieli się na kości stępu, kości śródstopia i kości palców. Ich szczegółowe nazewnictwo różni się w poszczególnych grupach[5][4].
Budowa stóp ulega znacznym modyfikacjom w różnych grupach ssaków, w zależności od ich sposobu poruszania się[4].