Sinus Iridum

W dzisiejszym świecie Sinus Iridum jest istotnym tematem i cieszy się dużym zainteresowaniem szerokiego spektrum ludzi. Od wpływu na społeczeństwo po konsekwencje dla życia codziennego, Sinus Iridum to kwestia zasługująca na uwagę i dogłębną analizę. Niezależnie od tego, czy jest to niedawne wydarzenie, osoba publiczna czy zjawisko globalne, Sinus Iridum nadal wywołuje debatę i zainteresowanie w różnych obszarach. W tym artykule zbadamy różne aspekty i perspektywy związane z Sinus Iridum, w celu poszerzenia zrozumienia i refleksji na temat jego znaczenia w naszej obecnej rzeczywistości.

Sinus Iridum

Sinus Iridum (łac. Zatoka Tęcz(y)) – wylew lawy bazaltowej w północno-zachodniej części Mare Imbrium na Księżycu. Zatoka ta została odkryta w 1679 roku[1]. Nazwa Iridum została nadana przez włoskiego astronoma Giovanniego Riccioli[2].

Sinus Iridum znajduje się na północno-zachodnim brzegu widocznej strony Księżyca[1]. Średnica zatoki wynosi 236 km. Jej centrum znajduje się na współrzędnych: 44,1°N, 31,5°W.

Nazwa zatoki wraz z kilkoma innymi znalazły się w płycie Imagined Oceans[3].

Przypisy

  1. a b Sinus Iridum w serwisie APOD: Astronomiczne zdjęcie dnia
  2. Księżyc Ziemi. wszechswiatinfa.fm.interiowo.pl. . (pol.).
  3. Imagined Oceans. muzyka.wp.pl. . (pol.).