Sepedophilus littoreus

W dzisiejszym świecie Sepedophilus littoreus stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu wielu osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na wpływ na społeczeństwo, znaczenie w historii czy wpływ na kulturę popularną, Sepedophilus littoreus jest tematem, który nie pozostaje niezauważony. Na przestrzeni lat Sepedophilus littoreus był przedmiotem licznych badań, debat i analiz, pokazujących jego znaczenie w różnych obszarach. W tym artykule będziemy dalej badać znaczenie Sepedophilus littoreus i jego wpływ w różnych obszarach, aby lepiej zrozumieć jego znaczenie w dzisiejszym świecie.

Sepedophilus littoreus
(Linnaeus, 1758)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Infrarząd

kusakokształtne

Rodzina

kusakowate

Podrodzina

Tachyporinae

Plemię

Tachyporini

Rodzaj

Sepedophilus

Gatunek

Sepedophilus littoreus

Sepedophilus littoreus – gatunek chrząszcza z rodziny kusakowatych i podrodziny Tachyporinae.

Taksonomia

Gatunek opisany został w 1758 roku przez Karola Linneusza jako Staphylinus littoreus[1].

Opis

Chrząszcze o ciele długości od 4 do 6 mm, w całości owłosionym i drobno punktowanym. Boki pokryw pozbawione szczecinek. 5 człon czułków podłużny. Ciało smoliście czarne z szerokim, żółtym obszarem wokół tylnych kątów przedplecza i żółtym znakiem u nasady pokryw. Odnóża żółte[2].

Ekologia

Kusakowaty ten bytuje w zmurszałym drewnie drzew stojących i leżących, pod butwiejącą korą i gnijącym chrustem, a także w próchniejącym drewnie w szopach, stodołach, piwnicach i kopalniach[3].

Występowanie

Gatunek holarktyczny. Zasiedla Europę, Egipt, Algierię, Maroko, Wyspy Kanaryjskie, Azory, Maderę, Rosję, Kaukaz, Iran, Chiny, Japonię, Stany Zjednoczone i Kanadę[1].

W Europie stwierdzony z Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Holandii, Irlandii, Łotwy, Obwodu królewieckiego, Niemiec, Norwegii, Polski, europejskiej Rosji, Słowacji, Szwecji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch[4]. W Polsce na terenie całego kraju[3].

Przypisy

  1. a b Lee H. Herman. Catalog of the Stapylinidae (Iscecta:Coleoptera). 1758 to the End of Second Millenium. II Tachyporine Group. „Bulletin of the American Museum of Natural History”. 265, s. 651-1066, 2001. 
  2. Mark G. Telfer: Joy’s keys to Tachyporinae version 2, 11th Feb. 2012.. .
  3. a b Sepedophilus littoreus w bazie Coleoptera Poloniae. .
  4. Sepedophilus littoreus na Fauna Europaea. .

Linki zewnętrzne