Seiyū to temat, który przykuł uwagę ludzi na całym świecie. Od odkrycia po wpływ na społeczeństwo temat ten był przedmiotem debat i dyskusji. Przez lata Seiyū ewoluował i wpłynął na różne aspekty życia codziennego. W tym artykule zbadamy jego znaczenie i znaczenie dzisiaj, a także możliwe konsekwencje dla przyszłości. Bez wątpienia Seiyū w dalszym ciągu pozostaje tematem zainteresowania naukowców, specjalistów i ogółu społeczeństwa, dlatego istotne jest zrozumienie jego zakresu i skutków.
Seiyū (jap. 声優) – japoński aktor głosowy, użyczający głosu bohaterom w słuchowiskach radiowych, anime, grach komputerowych, a także dubbingujący na język japoński zagraniczne produkcje. Ponieważ przemysł animacji w Japonii produkuje 60% animowanych seriali na świecie[1], aktorstwo głosowe w Japonii ma znacznie większą wagę niż w większości innych krajów[2].
Poza Japonią mianem seiyū określa się osobę podkładającą głos do produkcji japońskich, podobnie jak terminów manga i anime używa się w stosunku do komiksów i filmów animowanych tworzonych przez Japończyków. Seiyū są w Japonii bardzo popularni, niektórzy z nich robią większą karierę niż tradycyjni aktorzy, np. Megumi Hayashibara, Kikuko Inoue, Aya Hirano, Aya Hisakawa, Rie Kugimiya czy Romi Paku. Niektórzy aktorzy głosowi, zwłaszcza aktorki, mają także swoje międzynarodowe fankluby. Niektórzy seiyū wykorzystują swoją sławę, aby zadebiutować na rynku muzycznym jako piosenkarze[3].
Istnieje około 130 szkół dla aktorów głosowych w Japonii[4]. Firmy nadawcze i agencje talentów często mają swoje własne zespoły seiyū. Publikowane są również czasopisma specjalnie im poświęcone, z których Voice Animage jest wydawany najdłużej.
Termin „character voice” (jap. キャラクターボイス kyarakutā boisu; w skrócie „CV”, dosłownie „głos postaci”) jest powszechnie używany od lat 80. XX wieku przez takie japońskie magazyny anime jak „Animec” i „Newtype”, w celu opisania seiyū związanego z konkretną postacią z anime lub gry[5].