W tym artykule poznamy fascynujący świat Scrub i wszystko, co obejmuje ta koncepcja. Od jego początków po dzisiejsze znaczenie, zagłębimy się w kluczowe aspekty, które pozwolą nam dokładnie zrozumieć Scrub i jego wpływ w różnych obszarach. Dzięki dokładnej analizie i krytycznej perspektywie odkryjemy znaczenie Scrub w naszym obecnym społeczeństwie i jego ewolucję w czasie. Od jego implikacji w kulturze popularnej po wpływ na gospodarkę światową, Scrub to temat, który zasługuje na dogłębne zbadanie, aby zrozumieć jego zakres i znaczenie w dzisiejszym świecie.
Scrub, skrub – używany w literaturze polskiej termin, pochodzący od angielskiego słowa scrub oznaczającego zarośla, określający typ roślinności z dominacją ciernistych krzewów, charakterystyczny dla obszarów półpustynnych wewnątrz kontynentu australijskiego[1]. Odpowiednik pojęcia busz[2].
Scrub występuje w klimacie zwrotnikowym suchym o bardzo nieregularnych opadach[1]. Jego dominującym składnikiem są rośliny z rodzaju akacja i eukaliptus. Tworzone przez nie zarośla są silnie zwarte i kłujące, w wielu miejscach niemożliwe do przebycia[2].
Pojęcie scrub obejmuje trzy rodzaje zaroślowych formacji roślinnych występujących w Australii[1]:
W terminologii anglojęzycznej jest to termin o szerokim znaczeniu odpowiadający różnego typu formacjom zaroślowym. W międzynarodowej klasyfikacji roślinności stosowany jest w nazwach formacji zaroślowych wybrzeży strefy tropikalnej (2.A.3. Tropical Scrub & Herb Coastal Vegetation), śródziemnomorskich formacji zaroślowych (2.B.1. Mediterranean Scrub & Grassland), zarośli strefy umiarkowanej i polarnej (2.B.4. Temperate to Polar Scrub), formacji zaroślowych gorących obszarów pustynnych i półpustynnych (3.A.2. Warm Desert & Semi-Desert Scrub & Grassland) oraz półpustyń chłodnych (3.B.1. Cool Semi-Desert Scrub & Grassland), górskich formacji zaroślowych w strefie tropikalnej (4.A.1. Tropical High Montane Scrub & Grassland)[3].