Cierń

W dzisiejszym świecie Cierń zyskał niezaprzeczalne znaczenie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, kulturę czy politykę, Cierń stał się stałym tematem rozmów. Jego wpływ rozciąga się na wszystkie aspekty życia, generując sprzeczne opinie i ciągłą debatę. W tym artykule szczegółowo zbadamy znaczenie Cierń, analizując jego implikacje i rolę we współczesnym świecie. Poprzez szczegółową analizę będziemy starali się lepiej zrozumieć, w jaki sposób Cierń ukształtował naszą rzeczywistość i jakie są jej prognozy na przyszłość.

Ciernie opuncji
Ciernie robinii

Ciernie (ang. thorn, spine, łac. spina) – ostro zakończone wyrostki roślinne o szydłowatym kształcie będące przekształconymi liśćmi (ciernie pochodzenia liściowego np. u berberysu i kaktusów), pędami bocznymi (np. u tarniny i grochodrzewu) lub przylistkami (np. u niektórych wilczomleczowatych). U niektórych palm powstają również ciernie pochodzenia korzeniowego.

Ciernie są charakterystyczne dla kserofitów (roślin zasiedlających typowo suche biotopy, jak pustynie, busz i stepy), ale są spotykane i w strefie klimatów umiarkowanych. Stanowią przystosowanie zmniejszające powierzchnię transpiracyjną rośliny, a także chronią ją przed zjedzeniem przez zwierzęta roślinożerne.

W odróżnieniu od kolców, ciernie mają własną wiązkę przewodzącą, która łączy je z częścią rośliny, na której występują. Morfologicznie ciernie są także wzmocnione tkanką podskórną, np. drewnem, co utrudnia ich złamanie, w przeciwieństwie do kolców, np. róży.

Bibliografia

  • Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski: Słownik botaniczny. Wyd. II, zmienione i uzupełnione. Warszawa: Wiedza Powszechna, 2003, s. 135. ISBN 83-214-1305-6.