Rogue

We współczesnym świecie Rogue stał się tematem ogólnego zainteresowania ze względu na jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa. Od wpływu na gospodarkę po znaczenie w technologii i kulturze, Rogue stanowi punkt zwrotny w naszym sposobie rozumienia świata. Jego znaczenie przekroczyło bariery geograficzne i wywołało globalną debatę na temat jego znaczenia i konsekwencji. W tym artykule zbadamy wiele aspektów Rogue i jego rolę w dzisiejszym społeczeństwie, analizując jego skutki i przyszłość w zmieniającym się i dynamicznym kontekście.

Rogue
ilustracja
Producent

Michael Toy, Glenn Wichman, Ken Arnold

Data wydania

1980

Gatunek

roguelike

Tryby gry

gra jednoosobowa

Wymagania sprzętowe
Platforma

Amiga, Amstrad CPC, Atari ST, Commodore 64, DOS, Macintosh, Unix, ZX Spectrum

Kontrolery

klawiatura

Roguekomputerowa gra fabularna z lat 80. opracowana w instytucie Berkeley na systemy uniksowe. Gracz porusza się po zbudowanym w trybie tekstowym ciągu pokoi i korytarzy, walcząc z potworami, zbierając skarby i usiłując odnaleźć legendarny Amulet Yendoru. Mechanika gry została luźno oparta na systemie Dungeons & Dragons. Rogue cechuje się interfejsem tekstowym (tzn. wszystko w grze jest znakami w standardzie ASCII), a niemal wszystkie elementy lochu są generowane losowo.

Roguelike

Rogue jest prekursorką gatunku gier, zwanych od jej nazwy roguelike, klasyfikowanych obecnie jako podgatunek gier cRPG. Gry tego typu powstają do dzisiaj.

Przypisy

  1. a b c Jeremy Parish: The Essential 50 Part 12 -- Rogue. 1UP.com. . (ang.).
  2. The 50 most important PC games of all time. PC Gamer, 2016-01-18. . (ang.).