W dzisiejszym świecie Radusz (rekonstrukcja grodu) jest tematem o wielkim znaczeniu i nadal wywołuje ciągłą debatę wśród ekspertów i osób zainteresowanych tym tematem. Od wielu lat Radusz (rekonstrukcja grodu) przyciąga uwagę ogółu społeczeństwa, czy to ze względu na jego wpływ na życie codzienne, jego znaczenie w historii, czy też znaczenie w obecnym środowisku. Przez lata Radusz (rekonstrukcja grodu) był przedmiotem licznych badań i analiz, które przyniosły zaskakujące wyniki i nieoczekiwane wnioski. W tym artykule dokładnie zgłębimy temat Radusz (rekonstrukcja grodu) i zbadamy jego wpływ na różne aspekty dzisiejszego społeczeństwa.
Radusz (serb. Raduš, niem. Slawenburg Raddusch) – rekonstrukcja słowiańskiego grodu łużyckiego sprzed 1000 lat[1].
Gród leży na Łużycach Dolnych w pobliżu wioski Raddusch (dolnołuż. Raduš), w okolicach miasta Vetschau (dolnołuż. Wětošow/Błota) w Brandenburgii, w Niemczech wschodnich.
Gród zbudowali ok. IX–X wieku członkowie słowiańskiego plemienia Łużyczan należących do plemion serbskich z grupy Słowian zachodnich zamieszkujących Dolne Łużyce[2]. Była to jedna z 20 osad grodowych przypisywanych Serbołużyczanom przez tzw. Geografa Bawarskiego[3]. Gród odkryto podczas wykopalisk archeologicznych przeprowadzonych w latach 1984 oraz 1989/1990. Rekonstrukcja została zakończona w roku 1990 i stanowi obecnie jedną z atrakcji regionu.