Przełęcz Prehyba

Dzisiaj zajmiemy się Przełęcz Prehyba, tematem, który przykuł uwagę ludzi w każdym wieku i na różnych etapach życia. Od momentu pojawienia się Przełęcz Prehyba cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na jego wpływ na nasze społeczeństwo i nasze codzienne życie. W tym artykule zagłębimy się w historię Przełęcz Prehyba, zbadamy jego implikacje w dzisiejszym świecie i zastanowimy się nad jego przyszłością. Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem w temacie, czy po prostu chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, w tym artykule znajdziesz pełny i wnikliwy przegląd Przełęcz Prehyba. Dołącz do nas w tej fascynującej podróży!

Przełęcz Prehyba (Perehyba)
Państwo

 Polska

Wysokość

ok. 820 m n.p.m.

Pasmo

Beskid Niski, Karpaty

Sąsiednie szczyty

Biała Skała
Stożek

Położenie na mapie Beskidu Niskiego
Mapa konturowa Beskidu Niskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Prehyba (Perehyba)”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Prehyba (Perehyba)”
49°26′53,7″N 21°06′16,1″E/49,448250 21,104472

Przełęcz Prehyba (też: Perehyba, ok. 820 m n.p.m.) – przełęcz w południowo-zachodniej części Beskidu Niskiego.

Leży w tzw. Hańczowskich Górach Rusztowych, w jednym z grzbietów (prętów owego "rusztu"), który od Cigelki przez Długi Dział (słow. Dlhy diel), Ostry Wierch, Białą Skałę i Wnyki ciągnie się w kierunku północno-zachodnim aż po Kamienny Wierch i Czereszenne. Siodło przełęczy znajduje się pomiędzy szczytami Białej Skały (903 m n.p.m.) na południowym wschodzie i Stożka (852 m n.p.m.) na północnym zachodzie.

Przełęcz zarośnięta lasem i jałowcami, bez widoków. W siodle przełęczy drewniany krzyż. Przez przełęcz biegnie leśna ścieżka, sporadycznie używana jako przejście z Izb do Ropek.

Piesze szlaki turystyczne

  • szlak turystyczny żółty: Ropki – Przełęcz Prehyba – Biała Skała (903 m n.p.m.) – Ostry Wierch (938 m n.p.m.).

Bibliografia

  • Beskid Niski. Mapa turystyczna 1:50 000, wyd. X (poprawione) Compass, Kraków 2013, ISBN 978-83-7605-224-3;
  • Krygowski Władysław: Beskid Niski, Pogórze Ciężkowickie (część wschodnia) i Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie (część zachodnia), wyd. II poprawione i uzupełnione, wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1977, b. ISBN.