Przełęcz Beskid nad Ożenną

W dzisiejszym świecie Przełęcz Beskid nad Ożenną to temat obejmujący wiele aspektów i obecny we wszystkich obszarach naszego życia. Niezależnie od tego, czy chodzi o miejsce pracy, sferę społeczną, kulturową czy osobistą, Przełęcz Beskid nad Ożenną odgrywa fundamentalną rolę w naszym społeczeństwie. Ważne jest, aby zrozumieć jego implikacje i wpływ na nasze życie, a także różne perspektywy, które istnieją na Przełęcz Beskid nad Ożenną. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom Przełęcz Beskid nad Ożenną i ich wpływowi na nasze codzienne życie.

Przełęcz Beskid nad Ożenną
(Polianske sedlo)
Państwo

 Polska
 Słowacja

Wysokość

590 m n.p.m.

Pasmo

Beskid Niski, Karpaty

Sąsiednie szczyty

Czeremcha

Położenie na mapie Beskidu Niskiego
Mapa konturowa Beskidu Niskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Beskid nad Ożenną(Polianske sedlo)”
Położenie na mapie Karpat
Mapa konturowa Karpat, u góry znajduje się punkt z opisem „Przełęcz Beskid nad Ożenną(Polianske sedlo)”
Ziemia49°24′57″N 21°25′35″E/49,415833 21,426389

Przełęcz Beskid nad Ożenną (słow. Polianske sedlo, 590 m n.p.m.) – przełęcz w zachodniej części Beskidu Niskiego, położona pomiędzy szczytem Czeremchy (670 m n.p.m.) a nie posiadającymi nazwy wierzchołkami o wysokości 659 m n.p.m. i 667 m n.p.m. Na przełęczy kończy się droga wojewódzka nr 992 z Jasła.
Do 2007 roku działało tu turystyczne przejście graniczne na drodze gruntowej z polskiej wsi Ożenna do słowackiej wsi Nižná Polianka.

Poprzednią (patrząc od zachodu) przełęczą w granicznym grzbiecie Karpat jest Przełęcz pod Zajęczym Wierchem, a następną – Przełęcz Kuchtowska.

Piesze szlaki turystyczne