Protesilaos

W dzisiejszym artykule zbadamy wpływ Protesilaos na nasze współczesne społeczeństwo. Protesilaos jest tematem zainteresowania i debaty od dawna, a jego wpływ można dostrzec w różnych kontekstach, od sfery politycznej i społecznej, po kulturową i technologiczną. W miarę zagłębiania się w ten temat, zagłębimy się w jego historyczne korzenie, obecne implikacje i potencjał kształtowania przyszłości. Poprzez szczegółową analizę i krytyczną ocenę staramy się rzucić światło na Protesilaos i jego znaczenie dla naszej współczesnej rzeczywistości.

Protesilaos
uczestnik wojny trojańskiej
ilustracja
Występowanie

mitologia grecka

Rodzina
Ojciec

Ifikles

Matka

Astyoche

Żona

Laodamia

Protesilaos – w mitologii greckiej syn Ifiklosa i Astyoche, jeden z zalotników Heleny, uczestnik wojny trojańskiej. W Troadzie jako pierwszy z Achajów postawił stopę na lądzie i natychmiast zginął z ręki Hektora (według innej wersji Achatesa).

Po śmierci ubłagał Hadesa, by ten pozwolił mu wrócić na jedną noc do domu. Po nocy spędzonej z małżonką, Laodamią, wrócił do krainy zmarłych, zaś Laodamia popełniła samobójstwo, by połączyć się z mężem.

Według innej wersji mitu Protesilaos przeżył wojnę trojańską i otrzymał w nagrodę siostrę Priama, Ajtyllę. W drodze powrotnej do domu zatrzymał się na chalkidyckim półwyspie Pellene, gdzie Ajtylla wraz z innymi brankami spaliła jego okręty. Protesilaos osiadł tam wówczas na stałe i założył miasto Skione.

Kult Protesilaosa był silnie rozpowszechniony w Fylake i świętym gaju w Elajus na Chersonezie, gdzie miał znajdować się jego grób.

Bibliografia

  • Mała encyklopedia kultury antycznej. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1983. ISBN 83-01-03529-3.
  • Andrzej Kempiński: Encyklopedia mitologii ludów indoeuropejskich. Warszawa: Iskry, 2001. ISBN 83-207-1629-2.