W dzisiejszym świecie Prawo Ampère’a jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Od lat Prawo Ampère’a przyciąga uwagę ekspertów i entuzjastów z różnych dziedzin, którzy starają się zrozumieć i przeanalizować jego konsekwencje dla społeczeństwa. Od swoich początków po wpływ na współczesność Prawo Ampère’a był przedmiotem debat i refleksji, które wzbogaciły wiedzę o tym zjawisku. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Prawo Ampère’a, jego ewolucją w czasie i jego znaczeniem w bieżącym kontekście. Poprzez głęboką i szczegółową analizę będziemy starali się wyjaśnić różne aspekty, które sprawiają, że Prawo Ampère’a jest tematem wartym przestudiowania i dyskusji.
Prawo Ampère’a – prawo wiążące indukcję magnetyczną wokół przewodnika z natężeniem prądu elektrycznego przepływającego w tym przewodniku. Prawo to wynika z matematycznego twierdzenia Stokesa.
W wersji rozszerzonej przez J.C. Maxwella prawo to opisuje powstawanie pola magnetycznego w wyniku ruchu ładunku lub zmiany natężenia pola elektrycznego.
Ampère, będąc zwolennikiem oddziaływania na odległość, a nie oddziaływania przez pole, nie wyraził prawa w postaci równania pola, opisał jedynie zależność siły oddziaływania od odległości.
Z użyciem wielkości opisujących pole magnetyczne prawo przyjmuje postać:
Całka krzywoliniowa wektora indukcji magnetycznej, wytworzonego przez stały prąd elektryczny w przewodniku wzdłuż linii zamkniętej otaczającej prąd, jest równa sumie algebraicznej natężeń prądów przepływających (strumieniowi gęstości prądu) przez dowolną powierzchnię objętą przez tę linię.
Co dla próżni można wyrazić wzorem:
W substancjach mogą występować prądy wewnętrzne także wytwarzające pole magnetyczne. Prądy te nazywane są prądami magnesującymi. Powyższy wzór jest prawdziwy tylko po uwzględnieniu prądów wewnętrznych. Dla substancji w dowolnym ośrodku uwzględniając tylko prądy zewnętrzne prawo formułuje się z użyciem natężenia pola magnetycznego:
gdzie:
Równoważną formą prawa w postaci różniczkowej jest:
Natężenie pola magnetycznego H może być wyrażone jako indukcja magnetyczna B (w teslach) jako:
Prawo Ampère’a jako zależność pola magnetycznego od prądu, zostało rozszerzone przez Maxwella i obecnie jest jednym z równań Maxwella:
Zmodyfikowane prawo Ampère’a określa, że źródłem pola magnetycznego oprócz prądu jest także zmiana pola elektrycznego. W wersji całkowej prawo to przyjmuje postać:
Wyrażenie
ma wymiar natężenia prądu, dlatego zostało nazwane prądem przesunięcia. Wykorzystując prąd przesunięcia można rozszerzone prawo Ampère’a zapisać w najprostszej formie
W ośrodkach liniowych można zastąpić indukcję natężeniem pola elektrycznego wykorzystując zależność
W wersji różniczkowej prawo to zapisywane jest w postaci:
gdzie: