Dziś Porte de Morat to temat, który pozostaje aktualny i interesujący dla szerokiego grona odbiorców. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy wpływ na kulturę popularną, Porte de Morat nadal jest tematem ciągłej debaty i badań. Od swoich początków do chwili obecnej Porte de Morat był kamieniem milowym w różnych aspektach ludzkiego życia, a jego znaczenie pozostaje niezaprzeczalne. W tym artykule zbadamy wiele aspektów Porte de Morat i jego wpływ w różnych obszarach, mając na celu zaoferowanie pełnego i wzbogacającego spojrzenia na ten ważny temat.
Porte de Morat (też: Tour-Porte de Morat (Wieża-Brama Morat), niem. Murtentor) – jedna z kilku zachowanych bram miejskich Fryburga w Szwajcarii. Była i pozostaje najbardziej monumentalną ze wszystkich bram, które zdobią fortyfikacje tego miasta. Jej nazwa związana jest z tym, iż przez nią wychodziła droga ze średniowiecznego Fryburga w kierunku Morat (niem. Murten). Według tradycji przez tę bramę wbiegł do miasta w 1476 r. posłaniec, przynoszący wieść o zwycięstwie w bitwie pod Morat, która zadecydowała m.in. o niezależności pierwszej konfederacji ośmiu kantonów szwajcarskich.
Znajduje się w północnej części starego miasta Fryburga, po lewej stronie Sarine, ok. 150 m od jej brzegu. Jest najbardziej na północ wysuniętą bramą w murach miejskich Fryburga. Leży w osi dzisiejszej ulicy Rue de Morat.
Pierwotnie, od XIII w., znajdował się w tym miejscu most na głębokim rowie oraz postawiona za nim brama, zwana Porte de Donnamary. Obecna brama została wzniesiona w latach 1410 – 1414 pod kierunkiem mistrza Nicolasa Girarda. Jej przykrycie dachowe wykonali w latach 1414 – 1416 Antoine Burquinet i Pierre Chapottat. Powstała jako jeden z ostatnich elementów obrony miasta, usytuowany w trzecim, najbardziej zewnętrznym pierścieniu murów. Pierwotnie wieża bramna miała strukturę łupinową: była otwarta od strony miasta tak, aby w przypadku zdobycia przez napastnika nie mógł on wykorzystać obiektu przeciwko samemu miastu. W 1482 roku ukończono prace nad dodatkowym pierścieniem muru w formie barbakanu, usytuowanym przed bramą.
Transformacja strzelnic dla łuczników w ambrazury dla dział i innej broni palnej, jak i zamurowanie fasady od strony miasta miały miejsce w latach 1560-1567. W latach 1650-1653 miała miejsce przebudowa dachu.
Rozbiórka w roku 1888 zespołu uformowanego w ciągu XV wieku oraz poszerzenie otworu bramy nastąpiły w związku z potrzebą poszerzenia ulicy. W 1950 r. po zachodniej stronie bramy przebito fragment muru miejskiego w celu budowy drugiego pasa jezdni.
Brama Morat jest najbardziej imponującą z fortyfikacji miasta. Murowana z kamienia, wzniesiona na planie prostokąta o wymiarach 10,5 x 12 m, ma siedem kondygnacji i wysokość 34 m.
Obecnie wewnątrz znajduje się m.in. wysoka na 10 m ściana wspinaczkowa z ok. pięćdziesięcioma drogami o różnej skali trudności, którą zawiaduje Sekcja Gruyères Szwajcarskiego Klubu Alpejskiego.