Poległy astronauta

W dzisiejszym świecie Poległy astronauta jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona ludzi. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na gospodarkę, Poległy astronauta przykuł uwagę zarówno profesjonalistów, jak i miłośników wiedzy. Gdy badamy różne aspekty Poległy astronauta, pojawia się potrzeba zrozumienia jego zakresu i potencjału, a także wyzwań i kontrowersji. W tym artykule przedstawimy głębokie i wnikliwe spojrzenie na Poległy astronauta w celu wzbogacenia debaty i promowania lepszego zrozumienia tego tematu.

Poległy astronauta
Ilustracja
Autor

Paul Van Hoeydonck

Data powstania

1971

Medium

obróbka aluminium

Wymiary

8,5 cm

Miejsce przechowywania
Lokalizacja

Księżyc, Mons Hadley

Poległy astronauta (z ang. Fallen Astronaut) – miniaturowa rzeźba wykonana z aluminium, przedstawiająca astronautę w kombinezonie kosmicznym, mająca na celu upamiętnienie zmarłych astronautów i kosmonautów, jedyne ziemskie dzieło sztuki znajdujące się na innym ciele niebieskim.

Rzeźbę na życzenie astronauty Davida Scotta – dowódcy misji Apollo 15 wykonał w 1971 roku belgijski artysta Paul Van Hoeydonck (w obawie przed komercjalizacją kosmosu nazwiska artysty nie podano opinii publicznej). Podczas tej misji – 1 sierpnia 1971 roku – astronauci umieścili figurkę na powierzchni Księżyca w rejonie Mons Hadley[1].

Tablica

Wraz z figurką na Księżycu umieszczono również tabliczkę z nazwiskami 14 astronautów (8 z USA i 6 ze Związku Radzieckiego), którzy zmarli przed rozpoczęciem misji Apollo 15:

Dowódca misji Apollo 15 wyraził ubolewanie, że wśród kosmonautów wymienionych na tabliczce pamiątkowej nie znaleźli się Grigorij Nielubow (18 lutego 1966, zginął pod kołami pociągu) i Wałentyn Bondarenko (23 marca 1961, zmarł wskutek oparzeń jakich doznał podczas pożaru w symulatorze). Sam później przyznał, iż był to wynik zatajenia informacji o śmierci kosmonautów przez władze ZSRR.

Replika

Replika figurki od 1972 roku znajduje się w National Air and Space Museum w Waszyngtonie.

Przypisy

  1. View of Commemorative plaque left on moon at Hadley-Apennine landing site. JSC Digital Image Collection . NASA Johnson Space Center. . .