Zainteresowanie Pogrzeb Benedykta XVI wzrosło w ostatnich latach, stając się tematem rozmów i debat w różnych obszarach. Więcej wiedzy na temat Pogrzeb Benedykta XVI może pomóc nam lepiej zrozumieć jego znaczenie i znaczenie w naszym codziennym życiu. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Pogrzeb Benedykta XVI, od jego historii po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Przeanalizujemy także różne perspektywy i opinie na ten temat, aby przedstawić pełną i obiektywną wizję na ten temat.
400 biskupów, 120 kardynałów, ponad 3700 kapłanów oraz 100 tys. wiernych
Uwagi
• Była to pierwsza w historii uroczystość w Watykanie, podczas której odbył się pogrzeb emerytowanego papieża, a uroczystościom przewodniczył urzędujący biskup Rzymu.
Pogrzeb Benedykta XVI – ceremonia pogrzebowa pierwszego od XV wieku emerytowanego papieża Benedykta XVI, która odbyła 5 stycznia 2023 roku, sześć dni po jego śmierci.
Papież chorował na stwardnienie zanikowe boczne, od 2020 miał problemy z mową, a w ostatnich dniach przed śmiercią miał kłopoty z oddychaniem[1].
28 grudnia 2022, podczas audiencji generalnej, papież Franciszek poprosił o modlitwę za Benedykta XVI, którego stan zdrowia w ostatnich godzinach pogorszył się. Dyrektor Biura Prasowego Stolicy ApostolskiejMatteo Bruni potwierdził, że nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia emerytowanego papieża i jest on pod stałą opieką lekarską[2][3]. 29 grudnia 2022 Benedykt XVI otrzymał sakrament namaszczenia chorych, uczestniczył we mszy świętej – choć jej nie koncelebrował – i przyjął Komunię Świętą[4][5]. Przez kolejne dni jego stan pozostawał poważny, ale stabilny[6]. Zmarł o godzinie 9:34, w klasztorze Mater Ecclesiae[7]. Tuż po jego śmierci, jako pierwszy, do klasztoru udał się jego następca[8][9].
„Papież Benedykt XVI odszedł do Domu Ojca. Świat utracił dziś jednego z najwybitniejszych teologów XX i XXI wieku, bliskiego współpracownika św. Jana Pawła II. Jego życie, dzieła i posługa duszpasterska to drogowskaz wśród wielu krętych i zwodniczych dróg współczesności. R.I.P.”
„Niepodważalny autorytet Benedykta XVI jako wybitnego teologa pozwolił mu wnieść znaczący wkład w rozwój współpracy międzychrześcijańskiej, w dawanie świadectwa Chrystusowi w obliczu zsekularyzowanego świata oraz w obronę tradycyjnych wartości moralnych”
Uroczystości żałobne (1–4 stycznia 2023)
Ciało Benedykta XVI, wystawione w bazylice św. Piotra; w tle widać prezydenta Włoch Sergio Mattarellę
1 stycznia 2023 ciało zmarłego Benedykta XVI zostało wystawione w kaplicy klasztoru Mater Ecclesiae, gdzie żegnali go jego współpracownicy[34]. Dzień później o godz. 7:00 ciało zostało wprowadzone do bazyliki św. Piotra na Watykanie i po krótkim nabożeństwie pod przewodnictwem kard. Mauro Gambettiego, archiprezbitera bazyliki watykańskiej, wystawione na widok publiczny, dając wiernym możliwość oddania hołdu zmarłemu papieżowi[35]. Ciało spoczywało na widoku do 4 stycznia, a Stolica Apostolska podała, że w trakcie tych dni hołd zmarłemu oddało ok. 200 tys. wiernych; w tym prezydent Włoch Sergio Mattarella oraz premier Giorgia Meloni[36][37][38]. 4 stycznia twarz Benedykta XVI została zasłonięta białą chustką, a następnie ciało zostało złożone do trumny[39].
Podczas wszystkich uroczystości ciało emerytowanego papieża było odziane w czerwone szaty liturgiczne, wraz z białą mitrą oraz różańcem w ręku[40]. Z racji tego, że w momencie śmierci Benedykt XVI nie pełnił funkcji papieża, podczas uroczystości nie miał on na sobie paliusza oraz krzyża papieskiego[41].
Uroczystości pogrzebowe (5 stycznia 2023)
Uroczystość pogrzebowa emerytowanego papieża Benedykta XVI
5 stycznia 2023 około godziny 9:00 na plac św. Piotra została wniesiona trumna z ciałem emerytowanego papieża Benedykta XVI[42]. Pół godziny później rozpoczęła się uroczysta liturgia pogrzebowa, która zgodnie z prośbą denata była krótsza i mniej oficjalna, niż zwykła ceremonia pogrzebu papieskiego[43]. Podczas uroczystości, liturgii słowa przewodniczył papież Franciszek, zaś liturgii eucharystycznej przy ołtarzu oraz obrzędom pogrzebowym – dziekan Kolegium Kardynalskiego Giovanni Battista Re[42][44]. Homilię wygłosił papież Franciszek, a w jej tekście skupił się przede wszystkim na odczytanej wcześniej Ewangelii, wspominając krótko o życiu zmarłego, doceniając jego zasługi dla kościoła[45]. W uroczystości uczestniczyło 400 biskupów, 120 kardynałów, ponad 3700 kapłanów z całego świata oraz 100 tysięcy wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra[46].
Trumna z ciałem Benedykta XVI w grobie w Grotach Watykańskich, po lewej abp Georg GänsweinGrobowiec Benedykt XVI
Po pogrzebie trumna z prostych desek z drewna cyprysowego (symbolu nieśmiertelności) złożona została w drugiej, cynkowej, ta szczelnie zalutowana i umieszczona w trzeciej, wykonanej z drewna orzechowego. Do trumny został włożony woreczek z medalami wybitymi w czasie pontyfikatu Benedykta XVI, jego paliusz, który nosił przez swój pontyfikat oraz umieszczony w ołowianym pojemniku akt, który zawiera najważniejsze fakty z okresu jego pontyfikatu[47][48][49]. Ciało Benedykta zostało pochowane podczas prywatnej ceremonii w Grotach Watykańskich, w miejscu gdzie wcześniej, do czasu beatyfikacji, pochowani byli najpierw w latach 1963–2000 Jan XXIII a później w latach 2005–2011 Jan Paweł II[50][51][52][53][54][55].
Była to pierwsza w historii uroczystość w Watykanie, podczas której odbył się pogrzeb emerytowanego papieża, a uroczystościom przewodniczył urzędujący biskup Rzymu. Ostatni taki przypadek miał miejsce w 1802 roku, kiedy to ówczesny papież Pius VII przewodniczył uroczystości pogrzebowej swojego, zmarłego trzy lata wcześniej, poprzednika Piusa VI[56]. Była to też pierwsza taka uroczystość, po której nie zostało zwołane konklawe w celu wyboru nowego papieża[57][58][59].
Przedstawiciele państw i organizacji
Dygnitarze podczas pogrzebu, od lewej do prawej w pierwszym rzędzie: Marcelo Rebelo de Sousa, prezydent Portugalii; Andrzej Duda, prezydent Polski; Gitanas Nausėda, prezydent Litwy; królowa Hiszpanii Sofía; oraz król Filip i królowa Belgii Matylda.
Zgodnie z życzeniem zmarłego, tylko rządy Włoch i Niemiec zostały zaproszone do wysłania oficjalnych delegacji[60]. Przedstawiciele władz innych państw mogli przybyć na uroczystość, jednak w charakterze prywatnym[60]. Ostatecznie na pogrzeb przybyli przedstawiciele piętnastu krajów oraz licznie zebrani przedstawiciele różnych wyznań.
Maurizio Gasparri, wiceprzewodniczący Senatu (w imieniu przewodniczącego izby Ignazia La Russa, który z powodu choroby nie mógł uczestniczyć w uroczystościach)