Gennaro Sangiuliano

W dzisiejszym świecie Gennaro Sangiuliano jest tematem o rosnącym zainteresowaniu i niepodważalnym znaczeniu. Wraz z postępem technologii i globalizacją Gennaro Sangiuliano stał się centralnym punktem debaty w różnych dziedzinach, od polityki i ekonomii po kulturę i społeczeństwo. Nawet na poziomie osobistym Gennaro Sangiuliano budzi coraz większe zainteresowanie, czy to ze względu na jego wpływ na codzienne życie, czy na sposób, w jaki postrzegamy otaczający nas świat. W tym kontekście istotne jest pełne zbadanie znaczenia i implikacji Gennaro Sangiuliano, a także zbadanie jego różnych aspektów i wymiarów. W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Gennaro Sangiuliano, analizując jego znaczenie i wpływ dzisiaj.

Gennaro Sangiuliano
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

6 czerwca 1962
Neapol

Zawód, zajęcie

dziennikarz, pisarz

Alma Mater

Uniwersytet w Neapolu

Stanowisko

minister kultury (2022–2024)

Gennaro Sangiuliano (ur. 6 czerwca 1962 w Neapolu[1]) – włoski dziennikarz, pisarz i eseista, w latach 2022–2024 minister kultury.

Życiorys

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie w Neapolu. Na tej samej uczelni doktoryzował się w zakresie prawa i ekonomii. Uzyskał też magisterium z europejskiego prawa prywatnego[2]. W 1994 został profesjonalnym dziennikarzem w ramach zrzeszenia dziennikarzy w Lacjum[3], współpracował z „Il Foglio”, „L’Espresso” i „Il Sole 24 Ore”. Od 1995 kierował działem reportażu jednej z telewizji, później był redaktorem naczelnym regionalnego dziennika „Roma” oraz zastępcą redaktora naczelnego gazety „Libero”[1]. Zajął się też działalnością akademicką jako wykładowca rzymskich uniwersytetów[4]. Został również dyrektorem szkoły dziennikarstwa na Università degli Studi di Salerno[1].

Od 2003 był związany z włoskim nadawcą publicznym RAI. Pełnił m.in. funkcję redaktora naczelnego informacyjnych programów regionalnych TGR[1]. W 2019 został zastępcą redaktora naczelnego programu TG1, a w 2018 stanął na czele redakcji programu TG2[1]. Autor publikacji książkowych, w tym esejów oraz biografii (m.in. Władimira Putina, Hillary Clinton, Donalda Trumpa i Xi Jinpinga)[4].

W październiku 2022 objął urząd ministra kultury w utworzonym wówczas rządzie Giorgii Meloni[5]. Podał się do dymisji we wrześniu 2024 po tym, jak ujawniono, że miał romans z influencerką, która została jego asystentką[6]; zakończył urzędowanie w tym samym miesiącu[7].

Przypisy

  1. a b c d e Gennaro Sangiuliano. rai.it. . (wł.).
  2. Gennaro Sangiuliano. luiss.it. . (wł.).
  3. Elenco iscritti. odg.it. . (wł.).
  4. a b Chi è Sangiuliano, un giornalista alla cultura. ansa.it, 21 października 2022. . (wł.).
  5. Il Governo Meloni giura al Quirinale nelle mani di Mattarella. rainews.it, 22 października 2022. . (wł.).
  6. Skandal i dymisja w rządzie. Minister miał romans z asystentką. tvp.info, 6 września 2024. .
  7. Dimissioni Sangiuliano, Alessandro Giuli è il nuovo ministro della Cultura. tg24.sky.it, 6 września 2024. . (wł.).