Pniewy Szamotulskie

W dzisiejszym świecie Pniewy Szamotulskie to temat, który przykuł uwagę wielu osób. Od momentu powstania Pniewy Szamotulskie był przedmiotem debaty i dyskusji w różnych obszarach, generując sprzeczne opinie i wzbudzając szerokie zainteresowanie. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, jego znaczenie w konkretnym momencie historycznym, czy też wpływ na sferę kulturową, Pniewy Szamotulskie zdołał przeniknąć różne sfery życia codziennego. W tym artykule zbadamy wiele aspektów Pniewy Szamotulskie, analizując jego znaczenie i implikacje w różnych kontekstach. Dołącz do nas w tej wycieczce po Pniewy Szamotulskie i odkryj klucze do zrozumienia jego dzisiejszego znaczenia.

Pniewy Szamotulskie
Ilustracja
Stacja Pniewy w 1917 roku
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Pniewy

Data otwarcia

1888

Poprzednie nazwy

Pinne, Pniewy

Dane techniczne
Liczba peronów

2

Liczba krawędzi
peronowych

3

Kasy

nieczynna

Linie kolejowe
Położenie na mapie Pniew
Mapa konturowa Pniew, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Pniewy Szamotulskie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pniewy Szamotulskie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Pniewy Szamotulskie”
Położenie na mapie powiatu szamotulskiego
Mapa konturowa powiatu szamotulskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Pniewy Szamotulskie”
Położenie na mapie gminy Pniewy
Mapa konturowa gminy Pniewy, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Pniewy Szamotulskie”
Ziemia52°30′56″N 16°15′38″E/52,515556 16,260556

Pniewy Szamotulskie – stacja kolejowa w Pniewach, w województwie wielkopolskim, w Polsce. Uruchomienie linii kolejowej PoznańRokietnicaMiędzychódSkwierzyna w 1888 roku. Znacznie przyczyniło się do rozwoju miasta oraz kontaktu ze światem. Był to punkt programu rozbudowania sieci kolejowej na terenie całego Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Jednak miało to też na celu ułatwienie wprowadzenia niemieckiej polityki kolonizacyjnej. Dnia 30 listopada 1950 r. stacji Pniewy nadano oficjalną nazwę: Pniewy Szamotulskie. Zaś we wrześniu 1988 r. uroczyście obchodzoną setną rocznicę uruchomienia linii kolejowej RokietnicaMiędzychód. Kiedy zaczęło maleć zainteresowanie koleją w grudniu 1994 r. podjęto decyzję o likwidacji linii z Rokietnicy do Międzychodu, przez co w Pniewach pozostały dwa pociągi dzienne (od 1999 r. ruch zawieszony). 28 lutego 2002 r. Zakład Infrastruktury Kolejowej PKP SA podjął plan likwidacji linii kolejowej. W związku z tym Rada Powiatu Szamotulskiego podtrzymała stanowisko braku zainteresowania przejęciem linii.

Linki zewnętrzne

Pniewy Szamotulskie
Linia 363. Rokietnica – Skwierzyna
Lubosz koło Międzychodu
odległość: 5,87 km
odległość: 8,036 km