Placówka Straży Granicznej I linii „Pomierki”

Obecnie Placówka Straży Granicznej I linii „Pomierki” to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od jego powstania po obecne implikacje, Placówka Straży Granicznej I linii „Pomierki” był przedmiotem debat, badań i badań, które próbowały rozszyfrować jego wpływ na współczesne społeczeństwo. Niezależnie od tego, czy z perspektywy historycznej, naukowej, społecznej czy kulturowej, Placówka Straży Granicznej I linii „Pomierki” wzbudził zainteresowanie ekspertów z różnych dziedzin, którzy poświęcili czas i wysiłek, aby zrozumieć jego wpływ na nasze życie. W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Placówka Straży Granicznej I linii „Pomierki” i odkryjemy jego wiele aspektów, analizując jego znaczenie i projekcję w bieżącym kontekście.

Placówka Straży Granicznej I linii „Pomierki”
Historia
Państwo

 Polska

Sformowanie

1928

Rozformowanie

1939

Tradycje
Rodowód

Placówka Straży Celnej „Pomierki”

Organizacja
Dyslokacja

Pomierki

Formacja

Straż Graniczna

Podległość

Komisariat SG „Lubawa”

Placówka Straży Granicznej I linii „Pomierki” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Geneza

Na wniosek Ministerstwa Skarbu, uchwałą z 10 marca 1920 roku, powołano do życia Straż Celną[1]. Od połowy 1921 roku jednostki Straży Celnej rozpoczęły przejmowanie odcinków granicy od pododdziałów Batalionów Celnych[2]. Proces tworzenia Straży Celnej trwał do końca 1922 roku[3]. Placówka Straży Celnej „Pomierki” weszła w podporządkowanie komisariatu Straży Celnej „Lubawa” z Inspektoratu SC „Działdowo”[4].

Formowanie i zmiany organizacyjne

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[5].

Rozkazem nr 1 z 12 marca 1928 roku w sprawach organizacji Mazowieckiego Inspektoratu Okręgowego Naczelny Inspektor Straży Celnej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Lubawa”. Placówka Straży Granicznej I linii „Pomierki” znalazła się w jego strukturze[6].

Służba graniczna

Sąsiednie placówki:

Przypisy

Bibliografia