Dziś Pietà to temat, który budzi duże zainteresowanie i debatę w różnych obszarach społeczeństwa. Jego znaczenie i wpływ wywołały sprzeczne opinie i doprowadziły do wielu studiów i badań, które miały na celu głębsze zgłębienie jego implikacji. Bez wątpienia Pietà to zagadnienie, które stale ewoluuje, dostosowując się do zmian i wyzwań dzisiejszego świata. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i podejścia do Pietà, aby przeanalizować jego znaczenie i zrozumieć jego wpływ na nasze codzienne życie.
Ten artykuł dotyczy terminu w sztuce. Zobacz też: Pietà – miejscowość na Malcie; Pietà – manga josei.
Pierwsze przedstawienia tego typu, najczęściej rzeźbione, pojawiły się w Niemczech w I połowie XIV wieku[1]. Na przełomie XIV i XV wieku nastąpiło upowszechnienie się tego wizerunku w całej Europie[1][2], a wkrótce stał się on jednym z najczęstszych przedstawień dewocyjnych[2]. Powstały różne odmiany, m.in. Pietà corpusculum (z Chrystusem jako dzieckiem), Pietà anielska z aniołami towarzyszącymi Matce Boskiej[1]. Kolejnym typem jest Pietà radosna, w której Maryja jest uśmiechnięta, co przedstawia połączenie cierpienia z radością zbawienia[2].
↑ abcdPietà, KrystynaK.Kubalska-SulkiewiczKrystynaK. (red.), Słownik terminologiczny sztuk pięknych, Wyd. 5, 2 dodr, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006, s. 313, ISBN 978-83-01-12365-9.
↑ abcdAnnaA.PiotrowskaAnnaA., Geneza przedstawienia typu Pietá(pol.), Pietá z Jeżewa z Muzeum Archidiecezjalnego w Poznaniu; fragment z seminarium UAM.