Piadina

W dzisiejszym świecie Piadina to temat, który zyskał znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Od polityki, ekonomii, nauki, technologii po kulturę popularną, Piadina przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Jej wpływ był znacząco odczuwalny w różnych aspektach życia codziennego, wywołując debaty, dyskusje i nowe perspektywy. W tym artykule zbadamy różne aspekty Piadina, analizując jego wpływ, konsekwencje i możliwe implikacje na przyszłość.

Piadina
Piadineria

Piadina (piada) – podawany na ciepło cienki placek z pszennej mąki – jak polski podpłomyk – z dodanym nadzieniem i złożony na pół, pochodzący z regionu Emilia-Romania w północnych Włoszech.

Piadinę napełnia się praktycznie dowolnym farszem, najczęściej są to: sos pomidorowy, ser (np. squacquerone czy mozzarella), mięso lub wędlina (kiełbasa, salami, pieczona wieprzowinaporchetta), grzyby, rukola, szpinak, ale także czekolada bądź konfitura.

Tradycyjne piadiny wypiekano na terakotowych talerzach, zwanych teggia, stawianych na ogniu. Dziś powszechnie używa się patelni[1] lub elektrycznego grilla.

Piadiny przygotowuje się i sprzedaje w niedużych budkachpiadineriach. W Polsce Piadina dostępna jest od początku maja 2008 roku w wagonach WARS.

Zobacz też

Przypisy

  1. Mi piace un sacco il pranzo al sacco!. W: Max Mariola: Lo chef in tasca: Ricette per l'estate. Gius. Laterza & Figli (www.laterza.it), 2014, seria: Economica Laterza. ISBN 978-88-581-1503-9. (wł.).